Test of love is blind bias in a collectivistic culture and its relationship with satisfaction and romantic jealousy
Aşkın gözü kördür yanlılığı ve bu yanlılığın ilişki doyumu ile romantik kıskançlık arasındaki ilişkisinin kollektivistik kültürdeki çalışması
  1. Tez No: 598873
  2. Yazar: ELİF TURGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Türkiye'de“aşkın gözü kördür”yanlılığının varlığına bakmakta ve aşkın gözü kördür yanlılığı, ilişki doyumu ve romantik kıskançlık arasındaki ilişkileri incelemektedir. Aşkın gözü kördür yanlılığı ilişkisel bir kültürde çalışılarak bu yanlılığın evrenselliğinin desteklenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı aşkın gözü kördür yanlılığının varlığında objektif değerlendiricileri kullanmanın etkisine bakmaktır. Bu çalışmaya evli ya da romantik ilişki içerisinde olan toplam 225 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaşları 19 ve 63 arasında değişmektedir (ORT = 30.89, SS = 10.58). Çalışmanın birinci kısmında katılımcılar Googledocs üzerinden verilen anketleri doldurduktan sonra kendilerinin ve partnerlerinin fotoğraflarını e-posta yoluyla göndermişlerdir. Aşkın gözü kördür yanlılığı katılımcıların kendi ve partnerlerinin çekiciliğini Çekicilik Ölçeği ile değerlendirmesi ile ölçülmüştür. Katılımcıların ilişki doyumu ve romantik kıskançlık seviyesi İlişki Doyumu Ölçeği ve Çok Boyutlu Kıskançlık Ölçeği ile ölçülmüştür. Çalışmanın ikinci kısmında objektif değerlendiriciler kendilerinin ve partnerlerinin fotoğraflarını yollayan 120 kişinin fotoğraflarına bakarak çekicilik değerlendirmesi yapmışlardır. Objektif değerlendiricilerin sayısı 4'tür ve yaşları 25 ile 56 arasında değişmektedir. Objektif değerlendiricilerin fotoğraflar üzerinden çekicilik değerlendirmesi yapması katılımcıların yanlılığının gerçeklik ölçütüyle kıyaslanmasını sağlamış ve böylece yanlılığın gücü ortaya konulabilmiştir. Sonuçlar katılımcıların partnerlerini kendilerinden daha çekici bularak aşkın gözü kördür yanlılığına sahip olduklarını göstermiştir. Ilımlı düzeyde ilişkisel kültüre sahip olan Türkiye'de çiftler arasında aşkın gözü kördür yanlılığın bulunması bu yanlılığın evrenselliğini desteklenmiştir. Bununla birlikte katılımcıların partnerlerini objektif değerlendiricilerden daha çekici bulduğu ve objektif değerlendiricilerin genel olarak katılımcıları partnerlerden daha çekici bulduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu şekilde aşkın gözü kördür yanlılığının gücü desteklenmiştir. İlişki değişkenleri arasındaki ilişkilere bakıldığında aşkın gözü kördür yanlılığı, ilişki doyumu, bilişsel kıskançlık, davranışsal kıskançlık ve duygusal kıskançlık değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. İlişki doyumu ve bilişsel kıskançlığın aşkın gözü kördür yanlılığını olumlu yönde yordarken duygusal kıskançlığın olumsuz yönde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Hem kendilerinin hem de değerlendiricilerin çekici bulduğu panterlere sahip olan katılımcıların kendini yücelten katılımcılara göre daha yüksek ilişki doyumuna sahip oldukları bulunmuştur. Aşkın gözü kördür yanlılığına sahip olan katılımcıların kendini yücelten katılımcılara göre daha yüksek ilişki doyumuna sahip olduğu bulunmuştur. En düşük ilişki doyumu kendilerini yücelten katılımcılarda gözlenmiştir. Kendini yüceltmenin aşkın gözü kördür yanlılığına göre ilişki doyumundan daha yüksek bir etkiye sahip olduğundan hareketle, kendini yüceltmenin aşkın gözü kördür yanlılığına göre ilişki doyumu için daha önemli olduğunun altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study investigated the existence of love is blind bias in Turkey and the relationship between love is blind bias, relationship satisfaction and romantic jealousy. It is aimed to support the universality of love is blind bias by investigating the existence of it in collectivistic culture. Participants of this study, 225 in total, are married or involved in a romantic relationship. The age of participants ranged between 19 and 63 (M = 30.89, SD = 10.58). In the first phase of the study participants filled out the surveys through Googledocs and sent the photographs of themselves and their partners by email. The evaluation of attractiveness of participants and their partner is measured by Attractiveness Scale in order to investigate the existence love is blind bias. Their satisfaction and jealousy level in the relationship are measured by Relationship Assessment Scale and Multidimensional Jealousy Scale. In the second phase of the study objective raters evaluate the attractiveness of 240 photographs in total. Rating of the objective attractiveness is provided by four objective raters, whose aged ranged between 25 and 56. The attractiveness ratings of objective raters enabled the comparison of participants' rating with a reality benchmark, which could reveal the strength of the bias. The results revealed whether participants evaluated their partner as more attractive than themselves, which showed that they had love is blind bias. As a moderately collectivistic culture, existence of love is blind bias was found amongst couples of Turkey which supported the universality. Moreover, it was found that participants generally evaluated their partner as more attractive than the objective raters and raters evaluated the participants as more attractive than partners. Regarding the relationship variables, significant relationships were found between love is blind bias, relationship satisfaction, cognitive jealousy, behavioral jealousy and emotional jealousy. Relationship satisfaction and cognitive jealousy positively predicted love is blind bias while emotional jealousy predicted negatively. The satisfaction was higher among the participants whose partners are evaluated more attractive by both themselves and raters than self enhancers who evaluated themselves more attractive. Participants who have love is blind bias were more satisfied than participants who use self enhancement. The least satisfaction was found among self-enhancers compared to other groups. As self enhancement was found to have more effect on relationship satisfaction than love is blind bias, it is highlighted that self enhancement is more important than love is blind bias regarding the relationship satisfaction.