Sosyal medya reklamlarına yönelik algının tüketici satın alma davranışlarına etkisi: Kuşaklar ve demografik özellikler karşılaştırması
The effect of perception towards social media advertisements on consumer buying behaviors : Comparison between generation and demographi̇c characteri̇sti̇cs
- Tez No: 598879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Geleneksel pazarlama iletişim yöntemleri teknolojinin hızlı gelişimiyle işletmelere yeterli gelmemeye başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve internetin hayatımıza girmesiyle insanlar internet ve sosyal medyada vakit geçirmeye başlamış bu durumda işletmelerin pazarlama faaliyetlerini sanal ortama taşımasına neden olmuştur. İşletmeler ürünlerini tanıtmak ve rakip firmalardan önde olmak için yeni pazarlama stratejileri oluşturmuş ve tüketici kararlarını belirlemek için çalışmalar yapmışlardır. Sosyal medyanın her zaman ve her yerde kullanılabilmesi, çift yönlü, şeffaf ve hızlı iletişimi sağlamasından dolayı işletmeler sosyal medyadaki pazarlama oldukça önem vermeye başlamıştır. İşletmeler tüketicilerin öneri ve isteklerini karşılamak için sosyal medyayı kullanarak iletişime geçmiş ve sosyal medya üzerinden yapılan reklamlar ile onları etkilemişlerdir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya reklamlarına yönelik algının satın alma davranışları üzerindeki etkisini araştırmaktır. İstanbul'da yaşayan 466 kişi ile gerçekleştirilen araştırma sonuçları, katılımcıların sosyal medya reklamlarından etkilenerek satın alma davranışını sergilediklerini doğrulamıştır. Ayrıca, sosyal medya reklamlarına yönelik değerlendirmelerin ve satın alma davranışının yaş. cinsiyet ve internette vakit geçirme süresine göre farklılık göstermezken, eğitim düzeyine göre farklılık göstermektedir
Özet (Çeviri)
Traditional marketing communication methods have become insufficient for enterprises with the rapid development of technology. With the development of technology and the internet into our lives, people started to spend time on internet and social media, in this case, it has caused the companies to carry their marketing activities to the virtual environment. Businesses have introduced new marketing strategies to promote their products and be ahead of competing companies and to identify consumer decisions they have done studies for. Since social media can be used at any time and everywhere, because it provides bidirectional, transparent and fast communication, businesses have started to give importance to marketing in social media. Businesses started to communicate using social media to meet consumers' suggestions and requests and they have influenced them through social media ads. In this study was carried out to investigate the effect of social media advertising on consumers' purchasing behavior. Survey method was used and it was applied to 466 people who live in Istanbul. The result of study revealed that participants' purchasing behaviors were affected from social media advertisements. In Addition, Evaluations of social media advertisements and purchase behaviors don't vary according to age, gender and time spend on the internet, but the evaluations and behaviours differ according to education level.