Köpeklerde anestezi derinliğinin elektriksel uyarımla elde edilen göz kırpma refleksiyle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between depth of anesthesia and blink reflex obtained by electrical stimulation in dogs
- Tez No: 598878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF SİNAN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, köpeklerde göz kırpma refleksinin anestezi derinliği ile ilişkisi ve göz kırpma refleksinin anestezi derinliğini belirlemedeki etkisine ek olarak bundan elde edilebilecek parametrelerin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma materyalini MAKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniğine çeşitli operatif amaçlar için getirilen 11'i dişi, 5'i erkek, beden ağırlıkları 13-30 kg (ort, 21,31±1,41kg) arasında değişen 20 adet köpek oluşturdu. Tüm köpeklere anestezi indiksiyonu amacıyla 4 mg/kg dozunda propofol uygulandı. Bunu takiben anestezi idamesi sevofluran ile sağlandı. Köpekler için derin anesteziyi sağlayan end tidal MAK değeri olan 2,9 MAK değerinde anestezi sabit tutuldu. Operasyon bitimini takiben 2,9 end tidal MAK değerinden başlanarak azalan her 0,1'lik MAK değeri için supraorbital sinire elektriksel uyarı verilerek her iki orbikularis okuliden göz kırpma parametreleri kaydedildi. Elde edilen verilerden R2c parametresinin latans ve süresi ile diferansiyel latans hariç diğer tüm latans, amplitüd ve süre değerleri ile MAK arasında anlamlı bir ilişki bulundu. Göz kırpma parametrelerinin MAK'a bağlı elde edilme başarı oranları ortaya konuldu. Bazı literatürlerde R2c değeri yüzlekleşen anestezi için bir kriter olarak kabul edilmiştir. Operasyon boyunca anestezi sırasında yüzlek anesteziyi göstermede kriter olarak kabul edilen R2c değeri yüzeysel anesteziyi gösterecek şekilde eldeedilemedi. Ancak R2c değeri bir kere elde edildikten sonra daha düşük MAK değerlerinde tekrar göz kırpma refleksi için verilen uyarı hastalar tarafından tolere edilemedi. Bu yüzden tekrar uyarı verilmedi. R2c değeri için ortalama end tidal MAK değeri 0,88 olarak elde edildi. R2c değerinin anestezi sırasında yüzlek anesteziyi göstermede bir kriter olamayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The, aim of this study was to evaluate the relationship between the blink reflex and the depth of anesthesia in dogs and the effect of the blink reflex on determining the depth of anesthesia and to evaluate the parameters that can be obtained from it.The study material consisted of sixteen dogs (11 female, 5 male), body weight between 13- 30 kg (mean, 21,31 ± 1,41 kg) were brought to the Surgical Clinic of Burdur Mehmet Akif Ersoy University (MAKÜ), the Faculty of Veterinary Medicine for various operations. Propofol was used all dogs 4 mg/kg for anesthesia induction. Subsequently, anesthesia was maintained with sevoflurane. Anesthesia was kept constant at 2,9 MAC, which is the end tidal MAC value that provides deep anesthesia for dogs. Following the end of the operation, starting from 2,9 end tidal MAC, electrical stimulation was given to the supraorbital nerve for each declining 0,1 MAC valueand blink parameters were recorded from both orbicularis oculi. A significant relationship was found between the all latency, amplitude, time values and MAC excluding latency and duration of R2c parameter with differential latency. The success rates of the blink parameters related to MAC were determined. In some literature, R2c value has been accepted as a criterion for surface anesthesia. During the operation, R2c value, which was accepted as the criterion for showing superficial anesthesia during anesthesia, could not be obtained to indicate superficial anesthesia. However, once the R2c value was obtained, the stimulus given for the blink reflex at lower MAC values could not be tolerated by the patients. Therefore stimulus weren't given again. The mean end Tidal MAC value for the R2c value vas 0,88. It was thought that R2c value could not be a cri terion to Show superficial anesthesia during anesthesia.