Kronik obstrüktif akciğer hastalarının ve astım hastalarının nebülizatör ve inhalerle ilaç kullanımları ve sağlık okuryazarlığı durumu (Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Chronic obstructive pulmonary disease and asthma patients as regard to drug use by nebulizer and inhaler and health literacy state (The case of Gülhane Training and research hospital)
- Tez No: 598898
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL PİYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık okuryazarlığının halk sağlığı açısından önemi giderek artmaktadır. Bireylerin becerileri SOY' un önemli bir bileşenidir fakat SOY sadece bireylerin becerileri ile ilgili değildir. Sağlık okuryazarlığı düzeyini etkileyen, özellikle eğitim, sosyoekonomik düzey, yaş, sosyal statü, meslek gibi birçok etmen vardır. Bireylerin SOY düzeylerinin düşük olması öncelikle genel sağlık düzeylerinin de düşük olması demektir. SOY düzeyi düşük olan kişilerin koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili bilgileri daha az anladıkları, bu hizmetlere daha az erişebildikleri ve koruyucu sağlık hizmetlerini daha az kullandıkları bulunmuştur. Düşük SOY'un, acil servislerin daha çok ve gereksiz kullanılmasına, tekrarlayan hastane yatışlarına, hastanede yatış sürelerinin uzamasına, gereksiz ve yanlış ilaç kullanımına, daha çok ve çoğu zaman gerekli olmayan doktor başvurusuna ve hasta memnuniyetsizliğine neden olduğu bildirilmiştir. Düşük SOY kronik hastalıklarla başetmeyi güçleştirmekte ve hastalık yönetimi konusunda kişinin yetersiz olmasına neden olmaktadır. Kronik hastalıklar arasında mortalite açısından üçüncü sırada yer alan solunum sistemi hastalıklarından olan KOAH ve astım dünyada ve ülkemizde milyonlarda kişiyi etkilemektedir. Düşük SOY pek çok hastalığın olumsuz sonuçlarıyla ilişkilidir ancak KOAH ve SOY düzeyine ilişkin bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın kısa erimli amacı, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ve kliniğinde yatan, çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan KOAH ve astım hastalarının ilaç kullanım basamaklarının doğruluğunu irdelemek ve ilaç kullanımlarını SOY düzeyi ile ilişkilendirmek, bireylerin SOY düzeyleri üzerine etkisi olan sosyo-demografik özelliklerini, hastalık ve bilgilendirilme özelliklerini ile ilaç kullanım özelliklerini belirlemektir. Elde edilen bulguların uzun erimde ülkemizde sağlık okuryazarlığına ve sağlığı iyileştirmeye yönelik eğitim programlarına ışık tutabileceği umulmaktadır. Çalışma 2017 yılında yürütülmüştür. Veri toplama formu araştırmacı tarafından göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran ve kliniğinde yatan kişilerle yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Önceden belirlenmiş olan çalışma grubu büyüklüğüne ulaşıldığında veri toplama sonlandırılmıştır. Çalışma grubundan turbuhaler kullananların % 59' u ilacını tüm basamakları doğru yaparak kullanmaktadır. Tüm basamakları doğru yaparak diğer ilaç formu kullananların oranları sırasıyla, ölçülü doz inhaler için % 31,4, inhaler kapsül için % 27,5, discus için % 27,5 ve nebulizatör cihazı için % 18,5 olarak bulunmuştur. Çalışma grubu ile gerçekleştirilen SOY düzeyi araştırması grubun % 45,7'sinin yetersiz , % 41,3'ünün sorunlu SOY düzeyinde yer aldığını, grubun sadece % 13'ünün yeterli ve mükemmel SOY düzeyinde olduğunu göstermiştir. İlaç kullanım yöntemleri SOY düzeyleri açısından ilişkilendirildiğinde nebulizatör kullananların % 96,3'ü, inhaler kapsül kullananların % 87,3'ü, ölçülü doz inhaler kullananların % 89,3'ü, turbuhaler kullananların % 72,7'si, discus kullananların % 82,9'u yetersiz ve sorunlu SOY düzeyindedir. SOY düzeylerinin iyileştirilmesi, nebulizatör ve inhaler ilaçların doğru kullanımının artırılması için uygulaması kolay gösterim yöntemlerinin ve bilgilendirmeye dayalı destekleyici sağlık hizmet sunumunun geliştirilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
From the point of view of public health, the importance of health literacy is increasing steadily. Individuals' skills are important components of health literacy but health literacy is not only related to the skills of individuals. There are many other factors affecting health literacy level, especially as education, socioeconomic level, age, social status, occupation. Low health literacy levels of individuals means low overall health levels. It was found that people with low health literacy levels had less understanding of the information related to preventive health services, had less access to these services and had less use of these services. Low health literacy has been reported to cause more and unnecessary use of emergency services, recurrent hospitalizations, prolonged hospital stay, unnecessary and incorrect medication use, and, more often, unnecessary medical consultations and patient dissatisfaction. Low health literacy makes it difficult to cope with chronic diseases and leads to insufficiency in the management of disease. Chronic obstructive pulmonary disease and asthma, which are the third respiratory diseases among the chronic diseases, affect millions of people in the world and in our country. Low health literacy is associated with the negative consequences of many diseases, but information on chronic obstructive pulmonary disease and health literacy levels is limited. The short-term aim of the study is to examine the accuracy of drug use in chronic obstructive pulmonary disease and asthma patients who apply to the out-inpatient clinics of Gulhane Training and Research Hospital and meet the criteria for participation to the study and to correlate drug use with health literacy levels, also to determine socio-demographic characteristics, disease and information related to disease characteristics and drug use characteristics that affect individuals' health literacy levels. It is hoped that in the long run the findings will shed light on health literacy and education programs aimed improving health levels in our country. The data collection form was applied by the researcher through face to face interviews to the chest diseases' patients who applied to the outpatient and inpatient clinics. Data collection was terminated when the predetermined workgroup size was reached. Of the study group, % 59 used turbuhaler drug by using all the steps correctly. Proportion of the other drug forms for using all steps correctly was % 31,4 for metered dose inhaler, % 27,5 for inhaler capsule, % 27,5 for discus and % 18,5 for nebulizer device, respectively. The study conducted with the study group showed that % 45,7 of the group were inadequate, % 41,3 were at problematic health literacy level, and only % 13 of the group had adequate and excellent health literacy level. When drug use methods are related in terms of health literacy levels, % 96,3 of nebulizer users, % 87,3 of inhaler capsule users, % 89,3 of metered dose inhalers, % 72,7 of turbuhaler users, % 82,9 of discus users , are inadequate and problematic health literacy levels. In order to improve health literacy levels and to increase the proper use of nebulizer and inhaler drugs, it is necessary to develop easy demonstration methods and supportive health service delivery based on information.