Aile katılımlı okuma etkinliklerinin ilkokul öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine, okuma motivasyonuna ve okuma tutumuna etkisi
The effect of parent-involved reading activities on elementary school students' reading comprehension skill, reading motivation and attitude towards reading
  1. Tez No: 598900
  2. Yazar: EMİR FERİDUN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAK HALİM ULAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, aile katılımlı okuma etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama becerisine, okuma motivasyonuna ve okumaya yönelik tutumuna etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmada karma yöntem kullanılarak elde edilen nicel verilerin, nitel verilerle açıklanması ve detaylandırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda deneysel işlem öncesi ve sonrasına nitel verilerin eklenebildiği gelişmiş karma yöntem desenlerinden müdahaleli karma desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ön test-son test eşleştirilmiş kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Olgubilim yaklaşımının benimsendiği araştırmanın nitel boyutunda ise öğretmen, ebeveyn ve öğrencilerle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; okuduğunu anlama başarı testi, okuma motivasyonu ölçeği, okumaya yönelik tutum ölçeği, öğretmen, veli ve öğrenci görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma gruplarını toplam 100 öğrenci, 50 veli ve 27 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi için SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla bağımsız örneklemler için t testi analizi yapılmıştır. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Aile katılımlı okuma etkinlerinin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin okuduğunu anlama başarısı, okuma motivasyonu ve okumaya yönelik tutumu ön test- son test puanları ortalamalarında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğretmen, veli ve öğrenciler, aile katılımlı okuma etkinlikleriyle ilgili olumlu görüşler bildirmiştir. Sonuç: Çalışmanın sonucunda aile katılımlı okuma etkinliklerinin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeyine, okuma motivasyonuna ve okuma tutumuna olumlu etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this study is to examine the effect of parent-involved reading activities on elementary fourth graders' reading comprehension skill, reading motivation and attitude towards reading. Method: The quantitative data obtained through the mixed-method approach were explained and elaborated with the qualitative data. In this regard, intervention mixed-method framework, a mixed-method design in which qualitative data can be gathered in the pre- and post-experimental stages, was adopted. In the quantitative part, pretest-posttest experimental design with an assigned control group was used, while in the qualitative part in which the phenomenological design was employed, interviews were conducted with teachers, parents and children. The data collection instruments included a reading comprehension test, a reading motivation scale, a scale for attitudes towards reading, and interview forms to be used with teachers, parents and students. The participants were 100 elementary school students, 50 parents and 27 teachers. SPSS 23.0 was utilized for the analysis of the quantitative data. Independent samples t-test was used to compare the means of the experimental and control groups. As for qualitative data, content analysis was performed. Findings: A statistically significant difference was found in the pre-test and post-test mean scores of the experimental-group students who were subjected to the parent-involved reading activities, showing an improvement in their reading comprehension, reading motivation and attitude towards reading throughout the experimental process. In addition, teachers, parents and students expressed positive opinions about family participation reading activities. Result: As a result of the study, parent-involved reading activities were developed, and these activities were found to have a positive effect on elementary fourth graders' reading comprehension levels, reading motivation and attitude towards reading.