Hipotiroidili / hipertiroidili hastalarda Plazma Growth Arrest Specific-6 (GAS6) ve AXl düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Plasma Growth Arrest Specific-6 (Gas6) And AXl levels in patients with hypothyroidism / hyperthyroidism
  1. Tez No: 598923
  2. Yazar: ALİ ERAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYMELEK GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Growth arrest specific-6 (Gas6), K vitaminine bağımlı protein ailesinin en son keşfedilen proteinlerinden olup reseptör tirozin kinaz ailesinden TAM reseptörlerinin (Axl, Tyro3, and Mer) ligandıdır. TAM reseptörleri homeostaz ve inflamasyonun yanı sıra hücre proliferasyonu, hayatta kalma, adezyon ve migrasyonda önemli etkilere sahiptir. Bu çalışmada hipertiroidili ve hipotiroidili hastalarda Gas6 ve Axl düzeylerinde değişim olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniklerine başvuran, hipotiroidi teşhisi konulmuş ve henüz tedaviye başlanmamış 33 hasta, hipertiroidi teşhisi konulmuş ve henüz tedaviye başlanmamış 35 hasta ile kontrol grubu olarak sağlıklı 36 kişi yer almıştır. Plazma Gas6, Axl ve IL-6, MDA ve TAK düzeyleri ticari kitler kullanılarak Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Araştırma Laboratuvarında, diğer rutin biyokimyasal parametreler Atatürk eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya laboratuvarlarında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Growth arrest specific-6 (Gas6) is one of the most recently discovered proteins of the vitamin K-dependent protein family, the ligand of TAM receptors (Axl, Tyro3, and Mer) from the receptor tyrosine kinase family. TAM receptors have important effects on homeostasis and inflammation as well as cell proliferation, survival, adhesion and migration. The aim of this study was to investigate whether there is a change in Gas6 and Axl levels in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism. The study included 33 patients who were diagnosed with hypothyroidism, who had not yet started treatment, 35 patients who had been diagnosed with hyperthyroidism and 36 patients who had not yet started treatment and 36 healthy controls. Plasma Gas6, Axl and IL-6, MDA and TAK levels were measured by using commercial kits in Gazi University Faculty of Pharmacy Department of Biochemistry Research Laboratory and other routine biochemical parameters were measured in Atatürk Training and Research Hospital Biochemistry laboratories.