Mimarlıkta bağlam ve bağlam kriterleri; Gaziantep Bey mahallesi geleneksel evleri örneği
Context and contextual criteria in architecture: A case study: Gaziantep Bey district traditional houses
  1. Tez No: 598922
  2. Yazar: EMEL GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bir yapının niteliği, yapının konumu dolayısıyla var olan bağlam kriterlerini tasarım ve inşa sürecinde yapıya dahil etmesiyle ortaya çıkar. Yapılar bulunduğu soyut ve somut çevreden bağımsız değildir. Bu çevre tasarım değişkenlerini etkileyerek topoğrafya, fiziksel çevre, iklim, yönelim, malzeme, sosyokültürel hayat bağlamında üretim sürecine katkıda bulunmaktadır. Bağlamla beslenen geleneksel dokudaki yapıların tasarım ve üretim aşaması dikkate alındığında çevresiyle bütün olarak algılanan yapıların üretildiği görülmektedir. Gaziantep Bey Mahallesi Geleneksel Evleri de çevresiyle bütün geleneksel konutlar arasında yer almaktadır. Bu konutların geleneksel dokuyla bütünleştiğini sunmak amacı ile Bey Mahallesi' nde nicel ve nitel özellikler bakımından farklılık gösteren konutlar belirlenmiş; kullanıldığı dönem içerisindeki bağlamıyla olan ilişkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Tez kapsamında konutların topoğrafyayla olan uyumu, fiziksel çevre ile kurduğu ilişki, iklim problemlerine ürettiği ve uyguladığı çözümler, yönelimi, malzeme çeşitliliği ve sosyokültürel hayatın tasarımı nasıl etkilediği irdelenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, bağlam kavramının tanımına ve geleneksel dokuda bağlam kavramı ile kurulan ilişkilere kaynak oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The characteristics of a building arise when the existing context criteria, which is a result of the location, are incorporated into the design and the construction processes. The buildings are not independent of the abstract and concrete environment in which they are located. This environment influences the design variables and therefore, contributes to the production process in the context of topography, physical environment, climate, orientation, local material, and socio-cultural life. When the design and production stages of the buildings fed by the context are examined, it is observed that these buildings are treated as part of their environments. Gaziantep Bey District Traditional Houses are examples of the traditional houses, which are integrated into their surroundings. In order to present the integration of these houses with the traditional architectural texture, the houses with unique quantitative and qualitative characteristics, which reflect the architectural context of the period that they were built, were identified in Bey District. In this thesis, the harmony and the relationship of the Traditional Bey District Houses with their topography and environment, the solutions offered by the design for the climatic problems, the diversity in the use of the materials, and the effect of the socio-cultural life on the design have been investigated. The research outcomes advance the understanding of the architectural context and provide a case study for the relationship established with the concept of the context in the traditional texture.