Atterberg limitleri ile kompaksiyon parametrelerinin tahmini
Estimation of Atterberg limits and compaction parameters
  1. Tez No: 598933
  2. Yazar: PINAR İNSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kocaeli ilinin birçok farklı bölgesinden alınan zeminlerle laboratuvar ortamında kompaksiyon, likit limit ve plastik limit deneyleri yapılarak zeminler incelenmiştir. Kompaksiyon deneyi sonucunda yapılan hesaplamalarla elde edilen grafiklerden optimum su muhtevası ve maximum kuru birim hacim ağırlık değerleri bulunmuştur. Aynı zeminlerle likit limit ve plastik limit deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda yapılan hesaplamalarla elde edilen grafiklerden zeminlerin kıvamlarının su muhtevasına bağlı olarak değişimleri ve plastisite indisi bulunmuştur. Bu değerler arasında regrasyon analizleri yapılarak korelasyonlar elde edilmiştir. Korelasyonlar sonucunda optimum su muhtevası ile likit limit, plastik limit, plastisite indisi arasında ve maksimum kuru birim hacim ağırlık ile likit limit, plastik limit ve plastisite indisi arasında uyum olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soils taking from different regions of Kocaeli province is examined by doing compaction, liquid limit and plastic limit experiments in a laboratory. With the graphics that are obtained from the calculations of compaction test results, optimum water content and maximum dry unit volume value are found. Liquid limit and plastic limit experiments are done with the same soil. From the graphics obtaining changes in the consistency of soils depending on water content and plasticity index are found.Doing regression analysis among these, correlations are obtained. As a result of correlations, it is determined that there is a conformity between water content and plastic limit, plastic limit and plasticity index, maximum dry unit volume weight and liquid limit and plastic limit and plasticity index.