Zebularinin konak Galleria mellonella ve endoparazitoidPimpla turionellea yaşam döngüsü ile konak hemositlerineetkileri
Effects of zebularine on life circle of host Galleriamellonellae (L.) and endoparasitoid Pimpla turionellea (L.) and host hemocytes
- Tez No: 598934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Epigenetikte son on yıldaki gelişmeler nedeniyle, DNA metilasyonu ilgi çekici hale geldi. DNA metilasyonundaki değişiklikler kansere, gelişimsel bozukluklara ve yanlış hücre farklılıklarına neden olabilir. Zebularin, kanser tedavilerinde ve antitümör baskılayıcı olarak kullanılan DNA metilasyonunun inhibitör ajanıdır. Zebularin etkisi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için model organizmalar üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekir. Çalışma boyunca konak Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera; Pyralidae) ve pup endoparazitoidi Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) için 25±2°C sıcaklık, %60±5 bağıl nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulandı. Zebularinin G.mellonella'nın yaşam döngüsüne, toplam hemosit sayısına, hemosit tiplerine, mikroçekirdek, mitotik indeks değerlerine etkisi ve endoparazitoid olan P.turionellae'nın yaşam döngüsüne etkileri incelendi. Zebularinin G.mellonella'nın ve P.turionellae'nın gelişim evrelerini geciktirdiği yaşam süresini kısalttığı tespit edildi. Zebularinin G.mellonella'nın hemosit sayısını azalttığı, hemosit tiplerinden granülosit, plazmatosit sayısının azaldığı, önositoid sayısının arttığı tespit edildi. Zebularin uygulanan G.mellonella hemolenfinde mitotik indeks ve mikronukleus oluşumunda azalma tespit edildi. Zebularinin farklı organizmalar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, gen ekspresyon mekanizmalarının, hücre farklılaşmalarının, kanser tehditlerinin ve gelişimsel bozuklukların anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Due to recent developments in epigenetics, DNA methylation has become more intriguing in last decades. Alterations in DNA methylation may cause to cancer, development disorders and cell differantiations. Zebularine is an inhibitory agent of DNA methylation which commonlyused as atumor supressive in cancer treatments. Further researchs on model organisms have importance to obtain detailed information about effect of zebularine. All procedures involving the cultivating of host Galleria mellonella (L.) (Lepidoptera; Pyralidae) and pupal endoparazitoid Pimpla turionellae (L.) (Hymenoptera; Ichneumonidae) were carried out in constant temperature 25 ± 2 °C with 60 ± 5 % relative humidity under a photoperiod of light/dark cycle 12 h cycle. The effects of Zebularine on the life cycle of G. mellonella and the endoparasitoid P.turionellaeand also the total number of the hemocytes, hemocyte types, micronucleus and mitotic index were examined. It has been determined that Zebularine shortens the life expectancy of G.mellonella and P.turionellae. It was determined that Zebularin decreased the number of hemocytes of G.mellonella, decreased the number of granulocytes, plasmatocyte and increased the number oenocytoids. Mitotic index and micronucleus formation were decreased in G.mellonella hemolymph. Determination of effects of zebularine on different organisms may contribute to understanding of gene expression mechanisms, cell differantiations, threatments of cancer and developmental disorders.