Kalça ve diz artroplastisi ameliyatı uygulanan yaşlı hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the functional independence levels of elderly patients undergoing hip and knee arthroplasty surgery
  1. Tez No: 598938
  2. Yazar: AYSEL GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, kalça ve diz artroplastisi ameliyatı uygulanan yaşlı hastaların fonksiyonel bağımsızlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine Mayıs 2018 – Mart 2019 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne kalça ve diz artroplastisi ameliyatı olmak üzere yatan ve örneklem kriterlerine uyan 65 yaş ve üzeri 43 hasta dahil edilmiştir. Araştırma, Hasta Tanıtım Formu ile Otonomi Değerlendirme Ölçeği kullanılarak, iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, artroplasti ameliyatı öncesi hastalarla yüz yüze, ameliyat sonrası 2. ve 6. haftalarda telefonla görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum), Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Friedman testi, Wilcoxon testi ve Spearmann Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %76,7'sine total diz artroplastisi ve %23,3'üne total kalça artroplastisi ameliyatı yapılmıştır. Hastaların ameliyat öncesi dönem, ameliyat sonrası 2.
Özet (Çeviri)
This is a cross-sectional and descriptive study that was carried out to determine the functional autonomy levels of elderly patients who underwent to hip and knee arthroplasty surgery. The sample of the study included 43 patients aged of 65 or older, hospitalized at the Orthopedics and Traumatology Clinic at Sakarya University Research and Training Hospital for hip and knee arthroplasty surgery between the dates of May 2018 and March 2019. The research has been conducted in two stages by using patient identification form and The Functional Autonomy Measurement System (SMAF). The data of the research has been collected by face to face interaction with the patients before the surgery and by making phone calls after the 2nd and 6th week after the surgery. The analysis of the data utilized frequency distributions (number, percentage), descriptive statistics for the numerical variables (mean, standard deviation, median, minimum, maximum), Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Friedman test, Wilcoxon test and Spearman's Correlation test. Total knee arthroplasty was applied on 76.7% of the participants, while total hip arthroplasty was applied on 23.3%.