İndol-temelli potansiyel biyoaktif ve elektrolüminesans yapıların dizayn ve sentezi
Design and synthesis of indole-based potential bioactive and electroluminescence structures
  1. Tez No: 598944
  2. Yazar: FARROKH LAFZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışması üç kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, 2,2ʹ-bis(indolil)arilmetan türevlerinin sentezi için yeni ve etkili bir yöntem geliştirilmiştir. Anahtar molekül 4,7-dihidro-1H-indol'ün bir seri aril aldehit ile reaksiyonundan oluşan ürünün oksidasiyonu üzerinden 2,2ʹ-bis(indolil)arilmetan türevleri yüksek verimlerle elde edilmiştir. Ayrıca ara ürün olarak elde edilen 2,2ʹ-bis(4,7-dihidro-1H-indol) türevlerinin termal şartlar altındaki disproponatif fragmentasyonundan 2-benzilindol türevleri elde edilmiştir. 2,2ʹ-Bis(indolil)arilmetanlar, ilgili 5,7-dihidroindolo[2,3-b]karbazollerin sentezinde de öncü bileşikler olarak kullanılmıştır. Tez çalışmalarının ikinci kısmında ise bis(indolil)metan sübstitüe tetrafeniletilen türevleri sentezlendi ve agregasyondan kaynaklanan emisyon (AIE) özellikleri incelendi. Üçüncü kısımda ise tetrafeniletilen molekülündeki fenil halkalarının indol halkaları ile birer birer değiştirilmesiyle AIE özelliğine sahip yeni lüminojenler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three parts. In the first part, a new and effective method for the synthesis of 2,2ʹ-bis(indolyl)arylmethane derivatives has been developed. The products formed by the reactions of 4,7-dihydro-1H-indole with a series of aryl aldehydes were oxidized to 2.2ʹ-bis(indolyl)arylmethane derivatives in high yields. 2-Benzylindole derivatives were also obtained via the disproportion fragmentation of 2,2ʹ-bis(4,7-dihydro-1H-indole) intermediates under thermal conditions. Furthermore, 2,2ʹ-bis(indolyl)arylmethanes were used as precursor compounds in the synthesis of the corresponding 5,7-dihydroindolo[2,3-b]carbazoles. In the second part of the dissertation bis(indolyl)methane substituted tetraphenylethylene derivatives were synthesized and their aggregation-induced emission (AIE) properties were examined. In the third part, replacing of the phenyl rings in tetraphenylethene moiety by indole rings one by one provided a series of new luminogens with AIE characteristics.