Ortaöğretim 10.sınıf öğrencilerinin nükleer enerji hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of nuclear energ by 10th grade students in secondary education
- Tez No: 598945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tezin amacı, bir devlet okulunda Adalet ve Lojistik bölümlerindeki ortaöğretim 10.sınıf öğrencilerinin nükleer enerji hakkındaki bilgi seviyelerini araştırmaktır. Bu çalışma iki farklı bölümden toplam 267 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 13 soruluk anket uygulanmış olup sonuçlar analiz edilmiştir. Katılımcılara %55'i Lojistik, %45'i Adalet Bölümü öğrencilerinden oluşmaktadır. Anket sonucunda erkek öğrenciler lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir. Yani erkek öğrencilerin nükleer enerji hakkında bilgi düzeyleri, kızlara göre daha yüksektir. Ayrıca Lojistik öğrencilerinin nükleer enerji hakkındaki bilgi düzeylerinin Adalet bölümü öğrencilerine göre daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Elde edilen sonuçlardan, katılımcıların daha önce ilgili derslerde işledikleri konulara ait soruların büyük kısmını doğru cevaplayamadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the knowledge level of 10ht grade students in the departments of Justice and Logistics in a public school. This study was carried out with 267 participants from two different departments. 13 questions were applied to the participants and the results were analyzed. %55 of participants are Logistics and %45 are Justice students. As a result of the poll, there was a significant difference in favor of male students. On other words, the knowledge level of male students about nuclear energy is higher than that of girls. Moreover, it is understood that the level of knowledge of the students in the department of Logistics is higher than the students of Justice department. From the results, it was observed that the participants could not answer most of the questions related to the subjects they previously studied in the related courses correctly.