Investigation of encoding and metacognitive processes in patient with obsessive compulsive disorder
Obsesif kompulsif bozukluğu tanısına sahip hastalarda bellek işleme ve üstbilişsel süreçlerin incelenmesi
  1. Tez No: 598953
  2. Yazar: OZAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısına sahip hastalarda bellek işleme ve Üstbilişsel süreçler incelenmiştir. Literatürde OKB'li hastaların bellek problemlerinin olduğu önerilmekte anca bellek problemleri üzerinde bir ortak görüş hakim olmasa da OKB'li katılımcıların sürekli olarak düşük bellek yargıları verdikleri bilinmektedir. Son zamanlarda görülen düşük bellek performansının organizasyonel becerilere özellikle bellek işleme süreçlerine ikincil olarak geliştiği iddia edilmekte ve araştırılmaktadır. Ancak şu ana kadar bu üç değişkeni ölçen bir çalışma bulunmamaktadır. Katılımcılar 23 OKB tanısı almış hasta ve 20 sağlıklı kontrol katılımcısından oluşmaktadır ve katılımcıların yaşları 18 ve 43 yaş arasında değişmektedir. Çalışmada iki gruba da bilgisayar üzerinden bir bellek testi uygulanmıştır. Katılımcılar sırasıyla Demografik Bilgiler, BDI, STAI, MOCI ve MCQ-30 envanterlerini doldurmuşlardır. Araştırmanın bulgularına göre tanıma performansı, bellek yargıları ve tepki sürelerinde anlamlı bir grup etkisi görülmüştür. Böylece, OKB tanısı almış katılımcıların anlamlı şekilde daha az çift tanıdıkları, daha düşük bellek yargıları verdiği ve bunları yaparken daha uzun süre aldığı tespit edilmiştir. Bulgular, araştırmanın kısıtlamaları ve gelecekteki araştırmalara öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the encoding and metacognitive processes in individuals with OCD. Some authors suggested that individuals with OCD suffered from episodic memory problems. However latest reports suggest that OCD individuals might be suffering from poor organizational strategies. Therefore, there was not a memory deficit present rather a organizational one. There was no study in the literature who investigated these phenomena together. Throughout the literature it was seen that OCD participants continuously reported lower confidence rating whether their performance comparable or not. The sample of study consisted of 23 individuals who where eligible for an OCD diagnosis and 20 healthy control participants aged between 18 and 43 years. A computerized verbal memory experiment was conducted. Participants were given demographic questionnaires and asked to fill in BDI, STAI, MOCI and MCQ-30 respectively. The results indicated that there was a significant relationship between group effect, recognition performance, judgments and response times. OCD participants were found to be giving lower judgments and recognizing fewer items and taking lower times while recognizing these items. Findings were discussed and limitations and recommendations for future research were presented.