Hungary at crossroads: War, peace, and occupation politics (1918-1946)
Yol ayrımında Macaristan: Savaş, barış ve işgal politikaları (1918-1946)
  1. Tez No: 598957
  2. Yazar: IŞIL TİPİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI HAKAN KIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, 1918'den 1946'ya kadar olan Macar dış politikası adımlarını takip ederek Trianon Antlaşması'ndan sonra ortaya çıkan Macar revizyonizminin, Macar dış politika kararlarında ve hesaplamalarındaki etkisini analiz etmektedir. Merkezinde Macar revizyonizmini ele alan bu tez, Macaristan'ın İkinci Dünya Savaşı boyunca bir Alman müttefiki olarak ve takiben sonraki Sovyet işgali altında bir Güney Avrupa gücü olarak farklı konumunu göstermektedir. Aynı zamanda bu tez, 1941 yılında Macaristan'ın fiili olarak savaşa katılmasından çok önce, birbiriyle bağlantılı Macar dış politika adımlarının Macaristan'ı savaşa taraf yapmış olduğunu ortaya sürmektedir. Büyük ölçüde Amerikan arşivlerine dayanılarak yapılan bu çalışma Macaristan'ı, Nazi Almanyası ve Macar revizyonizminin güçlü bir şekilde ülkenin geleceğini şekillendirdiği Avrupa'daki savaş sonrası dönemde retrospektif bir çerçeveye yerleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis traces the steps of the Hungarian foreign policy from 1918 to 1946, and analyzes the impact of revisionism after the Treaty of Trianon on Hungarian foreign policy decisions and calculations after the First World War. Placing the Hungarian revisionism at its center, this thesis shows the different situation Hungary had as a South European power as an ally of Germany throughout the Second World War and subsequently under the Soviet occupation. It also argues that it was the interlinked Hungarian foreign policy steps well before 1941, the official Hungarian participation in the war, which made Hungary a belligerent country. Also, based largely on the American archival documents, this study places Hungary into a retrospective framework of the immediate post-war era in Europe, where the strong adherence to Nazi Germany and the Hungarian revisionism shaped the future of the country.