Spor yapan bireylerde tükenmişlik sendromu ve içsel motivasyon arasındaki ilişki: İstanbul Büyükşehir Belediyesi okul spor salonları örneği
The relationship between burnout syndrome and intrinsic motivation of individuals going to the gym: Example of Istanbul Metropolitan Municipality School gym
- Tez No: 598958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tükenmişlik ciddiye alınması gereken bireysel ve örgütsel yönden olumsuz etkilere sahip bir sendromdur. Tükenmişlikle mücadelede bireysel yöntemlerden biri de farklı hobiler edinmedir. Hobi olarak seçilebilecek spor, ruh ve beden sağlığına hitap eden önemli bir aktivitedir. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesinin okul bahçelerine yaptırdığı ve okul mesai saatlerinde okulun beden eğitimi derslerinde kullandırılan, mesai saatleri dışında çevre halkının kullanabildiği spor salonlarında spor yapan bireylerin tükenmişlik sendromu ve içsel motivasyonu arasındaki ilişkisi üzerine bir çalışma yapılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi okul spor salonlarından yararlanan 273 kişiye anket uygulanmıştır. Yapılan anketlerde duygusal tükenme ve içsel motivasyon arasında ters yönlü ilişki gözlemlenmiştir. Okul Spor Salonlarında daha sık spor yapan bireylerin, daha az spor yapanlara göre duygusal tükenmişlik seviyesinin azaldığı, içsel motivasyon seviyesinin yükseldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Burnout is a syndrome that needs to be taken seriously and has a negative impact on individual and organizational aspects. One of the individual methods of combating burnout is take up a different hobbies. Sports that can be chosen as a hobby is an important activity for physical and mental health. In this context, a study was carried out on the relationship between burnout syndrome and intrinsic motivation of the individuals going to the gym in school gardens built by the Istanbul Metropolitan Municipality. The school gym is used for physical education lesson within working hours and used by the local community outside the working hours. According to the convenience sampling method, a poll was applied to 273 people who were going to the gym to Istanbul Metropolitian Municipality school gym. The inverse relationship between emotional exhaustion and intrinsic motivation was observed in the surveys. It has been concluded that individuals who uses the School Gyms more frequently for sport have decreased the level of emotional exhaustion and also have increased the level of intrinsic motivation than the individuals who use them less frequently for sport.