Şirket kurtarma stratejileri ve şirket kurtarma stratejilerine yönelik muhasebe uygulamaları
Turnaround and accounting practices for turnaround
- Tez No: 598967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KÜRŞAT ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son zamanlarda dünya genelinde finansal sıkıntı ve finansal başarısızlık yaşayan şirketlerin giderek artması şirketlerin yaşanan sorunlara göre önlem veya önemler almasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu bağlamda şirketlerin yaşadıkları finansal sıkıntı veya başarısızlıktan kaynaklanan etkenlerin belirlenerek şirketlerin iyileştirilmesine yönelik reçete değerinde ortaya konulan yöntemlerin bütünü şirket kurtarma stratejilerini oluşturmaktadır. Özellikle Türkiye'de konkordato, iflas erteleme ve iflas süreçlerinin günümüzde daha çok görülmesi şirket kurtarma stratejilerini gündeme getirmiştir. Finansal sıkıntı veya finansal başarısızlık yaşayan şirketlerin mevcut sorunlarına göre sunulacak şirket kurtarma stratejileri; şirketlerde finansal sıkıntı ve başarısızlığa neden olan etkenlerin doğru bir şekilde tespit edilerek çözümlenmesine yönelik tüm yöntem ve olayları içerdiğinden dolayı önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı şirket kurtarma stratejilerini açıklamak ve uygulamacılara şirket kurtarmalarıyla ilgili bilgi sağlamaktır. Çalışmada şirket kurtarmalarına ilişkin kurgusal örnekler üzerinden muhasebeleştirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, the increasing number of companies experiencing financial distress and failure around the world has made businesses take precautions to avoid future problems. In this context, the methods used to help companies in financial distress are referred to as“rescue strategies”. In the past few years, businesses in Turkey have been experiencing financial stress, putting rescue strategies, such as restructuring of debt and bankruptcy on the national agenda. Finding a solution has become an important issue within Turkey because companies had not been experiencing these kinds of economic shocks previously. As a result, several businesses that focus on rescue strategies have been established in the country. The aim of this study is to explain the different types of rescue strategies being offered and to provide the practitioners with information about company rescue. In the study, fictional examples are used to describe accounting practices used in company rescues.