Faith and reason in higher education: Social scientific study of islam at Ankara University school of divinity
Yüksek öğrenimde iman ve akıl: Ankara Üniversitesi ilahiyat fakültesinde sosyal bilimsel islam çalışması
- Tez No: 598968
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Education and Training, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin amacı, mektep-medrese tartışmalarının Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde İslam çalışması ve öğretisini bir din alanı olarak gören klasik İslam çalışması ile sosyal bilim olarak görenler arasındaki bir ayrılık olarak nasıl ortaya çıktığını incelemektir. Ankara İlahiyat Fakültesinde akademisyen olan İlhami Güler, Hayri Kırbaşoğlu ve Şaban Ali Düzgün'ün çalışmaları metin analizi yoluyla incelenmekte ve akıl/iman, modern/geleneksel, bilgi/inanç gibi teolojik İslam çalışmalarının sahip olduğu ikili mantığı sorgulamaları ve bu sorgulama sonucunda öne sürdükleri sosyal bilimsel temellere dayalı olan akademik İslam çalışması analiz edilmektedir. Akademisyenlerin bu tartışmalarının analizine dayanarak, meseleye yaklaşımları ve vurguları farklı olsa da sosyal bilim temelleri üzerine inşa ettikleri akademik İslami çalışmanın Türkiye'de uzun yıllar süregelen yüksek öğrenimde İslam nasıl çalışılmalıdır tartışmasına bir uzlaşma önermesi olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine how the mektep-madrasa controversy is manifested in Ankara University School of Divinity as a divide between those who see the study and teaching of Islam as a religion, and those who see it as a social science. The works of İlhami Güler, Hayri Kırbaşoğlu and Şaban Ali Düzgün who are scholars at Ankara University School of Divinity are analyzed to understand how they construct an academic study of Islam based on the premises of social sciences through questioning the binary logic behind the concepts of reason/faith, modern/traditional, knowledge/belief which is at the core of theological Islamic studies. Based on the analysis, I argue that although their approaches, points, emphases are different from each other, these scholars share the same objective which is the construction of a social scientific study of Islam in higher education as a ground to reconcile ongoing dichotomy in the academic study of Islam in Turkey.