Y kuşağının iş yaşamıyla ilgili motivasyonu ve kariyer algısı üzerine bir araştırma
A research for business life motivation and career perception of generation y
  1. Tez No: 598982
  2. Yazar: PINAR GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki Y Kuşağı'nın iş hayatından beklentilerini anlamak ve bu beklentilerin motivasyon ve kariyer algısı ile ilişkisini analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Günümüzde Y Kuşağı'nın giderek artan mevcudiyeti ile birlikte, bu kuşağın iş hayatından beklenti ve önceliklerini anlayabilmek ve bu kuşak çalışanlarını iş hayatında kaybetmemek açısından daha anlamlı bir hale gelmiştir. Bu amaçla, çalışma öncelikle motivasyon unsurları ve kariyer algıları üzerinden geçerek ve Türkiye'deki Y Kuşağı'nın özelliklerine de değinerek bu kuşağın motivasyon unsurlarının kariyer hedeflerine olan etkisi incelenmektedir. Bu konseptler, sayısal analiz ile birleştirilerek Türkiye'deki 329 Y Kuşağı çalışanı ile yapılan anket çalışması ile güncel olarak iş hayatındaki öncelikleri, beklentileri ve memnuniyet oranları ile kariyer algıları ölçülmüştür. Yapılan analiz sonucunda, Türkiye'de Y Kuşağı'nın kariyer algısının motivasyonu pozitif etkilediği gözlemlenmiştir. Motivasyondaki değişimin yüzde 13,5'ini Kariyer Algısı açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, to understand Generation Y's expectations of business life in Turkey and has been conducted to analyze the relationship between motivation and perception of career their expectations. Nowadays, with the increasing presence of Generation Y, this generation has become more meaningful in terms of understanding the expectations and priorities of the business life and not losing the employees in business life. For this purpose, working primarily through out their career motivations and perceptions of Generation Y properties in Turkey and referring to the effect of their career goals of this generation's motivations are examined. This concept, numerical analysis combined with 329 Generation Y survey made by employees up to date with the work of business life in Turkey priorities, expectations and perceptions of career satisfaction rates were measured. As a result of analysis performed, the motivation of Generation Y's career perception in Turkey that the positive effects were observed. 13.5 percent of the change in motivation explains the career perception.