Mülteci kamplarında kalan kişilerin depresyon,anksiyete ve başa çıkma becerilerinin incelenmesi
Investigation of the depression, anxiety and coping skills of persons staying in refugee camps
  1. Tez No: 598983
  2. Yazar: EVİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, mülteci kamplarında kalan mülteci ve sığınmacıların depresyon, anksiyete ve başa çıkma becerilerinin incelenmesini amaçlamıştır. Çalışma kapsamında Şanlıurfa'da mülteci ve sığınmacılar için oluşturulmuş mülteci kampındaki bireylerle iletişime geçerek, araştırmaya katılmayı onaylayanlarla anket çalışması yürütülmüştür. Araştırmaya 136 kişi katılmıştır. Katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada, demografik değişkenlerle, depresyon, anksiyete ve stresle başa çıkma tarzları karşılaştırılmış, depresyon anksiyete ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki korelasyon incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, anne ve babanın hayatta olup olmadığı, eğitim düzeyi ve fiziksel rahatsızlık değişkenlerinde göre anksiyete ve stresle başa çıkma tarzları alt boyutları anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Ayrıca, katılımcıların Türkiye'de kaldıkları süre değişkeni bakımından depresyon, anksiyete ve stresle başa çıkma tarzları alt boyutları anlamlı düzeyde ilişkili saptanmamıştır. Depresyon ve anksiyete düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasında negatif yönlü korelasyon saptanmıştır. Depresyon ve anksiyeteyi yordayan stresle başa çıkma alt boyutları incelendiğinde, kendine güvensizlik alt boyutu depresyon puanlarını pozitif yönde; kendine güven alt boyutu ise anksiyete puanlarını negatif yönde yordamaktadır. Araştırmada elde edilen bulguların Türkiye'de mülteci kamplarında yaşayan mültecilerin ruh sağlığı hakkında bilgi sağlaması bakımından anlamlı olduğu ve yapılacak ileri çalışmalarla bulguların desteklenebileceği ve çalışmanın tekrar edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the depression, anxiety and coping skills of refugees and asylum seekers in refugee camps. Within the scope of the study, a questionnaire was conducted by contacting the individuals in the refugee camp established for refugees and asylum seekers in Şanlıurfa. 136 participants participated in the study. Demographic Information Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory and Stress Coping Styles Scale were administered to the participants. Demographic variables, depression, anxiety and stress coping styles were compared and the correlation between depression anxiety and stress coping styles was examined. According to the findings of the study, anxiety, stress and coping styles sub-dimensions differ significantly according to the variables of gender, whether the parents are alive, education level and physical discomfort. Also, in terms of the variables of the participants during their stay in Turkey depression, anxiety and style of coping with stress subscale were not significantly associated detected. A negative correlation was found between depression and anxiety levels and coping styles. When the sub-dimensions of coping with stress that predicted depression and anxiety were examined, the self-insecurity subscale revealed depression scores positively; self-confidence subscale predicts anxiety scores negatively. The findings obtained in the study of refugees living in refugee camps in Turkey was significant in terms of providing information about mental health and can be supported by the findings of the study and further studies are thought to be repeated.