Perde eğilme rijitliği yapı yüksekliğince değişen yatay yükler etkisindeki perde-çerçeve sistemlerinin diferansiyel denklem yöntemi ile çözümü
- Tez No: 5990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIRIM ERTUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada döşemeleri rijit, perde eğilme ri j itliği -Ax yapı yüksekliğince e fonksiyonuna bağlı olarak de ğişen ve kenar kolonların eksensel şekil değişimini göz önüne alan, yatay yük etkisindeki burulmasız perde çer çeve sistemlerinin“Diferansiyel Denklem Yöntemi1* ile çözümünü yapan yaklaşık bir hesap yöntemi geliştirilmiş tir. Çalışmanın birinci bölümünde perde-çerçeve sistemleri hak kında bilgi sunulmuştur. * Çalışmanın esasını teşkil eden ”Diferansiyel Denklem Yön temi" ile ilgili özet» ikinci bölümde verilmiştir. Perde eğilme rijitliğinin değişmesi durumuna ait esas di feransiyel denklemin kurulması ve elde edilen dördüncü mertebeden değişken katsayılı diferansiyel denklemin kuvvet serisi ile çözümü, iç kuvvet değerlerini veren bağıntılar çalışmanın üçüncü bölümünde açıklanmıştır. Çalışma ile ilgili sayısal örnekler dördüncü bölümde verilmiş, elde edilen yer değiştirme ve iç kuvvet de ğerleri tablo ve diyagramlar halinde sunulmuştur. Ayrıca perde eğilme rijitliğinin değişimini sağlayan pa rametrenin sıfır alınmasıyla sabit eğilme rijitlikli durum elde edilmiş ve sonuçlar İM ile karşılaştırılmış- tır. Kısa bir sonuç bölümünün ardından, çalışmanın bilgi sayar programı Ek-1 olarak sunulmuştur. - iv -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, an approximate solution technique has been developed for the solution of shear-wall frame systems with slabs assumed rigid and the wall bending stiffness varying along the height of the building according to -Ax the function e. The Differential Equation Approach is used taking into consideration the axial deformation of exterior columns for shear-wall frame systems free of torsion and subjected to horizontal loads. On the first part of the study, general information of shear-wall frame type systems is given. A summary of the Differential Equation Approach, wich constitute the backbone of the work, is given in chapter two. The third chapter is devoted to the development of the differential equation which incorporates the variation of the bending stiffness of the wall along the height of the building. Also, in this chapter the solution of the obtained fourth order, variable coefficient equation using power series and the relation leading into the determination of the interval forces is given. Numerical solutions of problems related to this study have been given in the fourth chapter. The displacements and the values of internal forces have been presented in the form of tables and diagrams. In addition, taking the parameter which represents the variation of the bending stiffness of the wall as zero, the constant bending stiffness case has been obtained and the results have been compared with IM Following the conclusion chapter, the list of the computer program developed İD this study has been presented in the appendix 1. - iii