Kırka tinkal cevherinin flatosyonla zenginleştirilebilirliğinin araştırılması
- Tez No: 5991
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Halan Kırka' da tinkal cevherinden tinkal konsantresi üretimi,6 mm altı na ufalanan cevherin aşındırmalı karıştırma ve dağıtma işlemlerine tabi tutulduktan sonra Imm'lik elek üstündeki kısmının iri taneli konsantre olarak alınması, elek altının mekanik klas if ika t ör- siklon komljinasyonuy- la çamurundan kurtarılarak ince taaeli konsantre olarak alınması yoluy la yapılmaktadır. Daha sonra bu iki konsantre karıştırılarak sonuç kon santre ürün elde e'dilir.Bu konsantre, konsantre tinkal olarak satışa su nulur veya rafinasyon tesisinin girdi malzemesi olarak kullanılır. Zen ginleştirme yöntemi genelde yıkama ve şlam(kil) atma işleminden ibaret tir. Bu yüksek lisans tezi kapsamında,%28. 8 1 BpO* İçerikli Kırka tinkal cev herinin flotasyon yeteneğinin ortaya konulması ve flptasyon ile zengitt- leştirilebilirliğinin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğinin sap tanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda zenginleştirme yöntemi ola rak seçilen flotasyonun şartlarının ne olacağı belirlenmeye çalışılmış tır. Kırka tinkal cevherinin bünyesinde arındırılması gereken mineraller kil marn ve sileksli kalkerdir. Yalnız kilin bir kısmı suda şişerek dağılıp süspanse hale geçerken, diğer bir kısmı hiçbir etkiye maruz kalmadan kon santre içinde kalmaktadır. Bu nedenle zenginleştirme yönteminin işleyişi sırasında bu şartların gözönünde bulundurulması gerekmiştir. öncelikle literatürden bor mineralleri flotasyonunda etkili olan para metreler ve reagensler belirlenmiştir. Daha sonra helli kabuller yapıla rak, ön flotasyon deneylerinde uygulanacak flotasyon şartları belirlen miş ve tinkalin flotasyon yeteneği araştırılmıştır. ön flotasyon deneylerinin sonucundan hareketle;, cevherin öncelikle bir aşındırmalı karıştırma ve şlam atma işlemine tabi tutulması gerekliliği anlaşılmıştır. Attrition Scrubbing ve şlam atma deney şartları daha önce yapılan çalışmalardan yararlanarak belirlenmiştir. Kilin oluşturduğu şla mın flotasyona olan engelleyici etkisini ortadan kaldırmak İçin şlam at ma işlemine başvurulmuştur. Optimal aşındırmalı karıştırma ve şlam atma deneyi şartları aşağıdaki gibi saptanmıştır:Besleme malı tane iriliği :%100'ö -25 mm Besleme malı miktarlı :500 gram Katı oranı :%50 Karıştırma devri :1500 d/dk Karıştırma süresi :Î0 dk Atılan mal taae iriliği :-0.200 mm Şlam atımı sonrası elde edilen ön konsantre kurutulup, flotasyon tane i riliğine indirilerek, flotasyon deneylerine devam edilmiştir. İ)aha sonra tinkal cevheri flotasyonu için optimal flotasyon şartlarının belirlen mesine çalışılmıştır. Aşağıdaki şartlar optimal flotasyon şartları ola rak belirlenmiştir: Besleme malı tane iriliği :%80-85' i -0.200 mm pH.değeritKireçle) :9.-5-îO R-825(5Coplayıcı) : 1.000 gr/t Nişasta(Bastırıcı) :2000 gr/t BaCl2(Canlandırıcı) : 200 gr/t Çamyağı(Köpürtücü) :200 gr/t Kondisyon süresi :10 dk Flotasyon süresi :10 dk Yukarıdaki şartlarda aşmdırmalı karıştırma ve şlam atma deneyinden el de edilen ön konsantrenin optimal şartlarda flotasyonu sonucu, %34. 80 B 0, tenor İÜ konsantre %36.^7 şlam atma+flotasyon toplam verimiyle elde edi&miştir. Tinkal f lot asy onunda toplam verimlerin yükseltilebilmesi i- çin öncelikle tinkâlin çözünürlüğünün engellenmesi gerekmiştir. Bor mi neralleri tuz olmaları nedeniyle suda oda sıcaklığında da çözünmektedir Tinkal cevheri bir sodyum tuzu olması nedeniyle, diğer bor tuzlarından daha hızlı ve daha fazla miktarda çözenmektedir. İleride tinkal flotasyo nu ile ilgili yapılacak çalışmalarda yukarıdaki durum gözönüne alınarak tinkal flotasyonu kapalı devreli kontinu sistemlerde yeterince doymuş çözeltiler kullanılarak gerçekleştirillir*Böylece tüm konsantrasyon sis teminde aşmdırmalı karıştırma ve şlam atma ile flotasyoadeney şartlar: incelenir. Çalışma bünyesinde yukarıda anlatılanların ışığı altında aşın dırmalı karıştırma ve şlam atma deney şartları ve tinkal flotasyon* şartaları ayrı ayrı araştırılmış ve saptanmıştır. Yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışma, daha önce diğer bor mine-raileri ile yapılmasına ragmen, ülkemiz tinkal cevherleri için yapılmış' ilk flotasyonla zenginleştirilebilirlik çalışması olması nedeniyle, ayrı bir konuma sahiptir.Başarılı olup olmadığı gözöaüna alınmaksızın Kırka tinkal cevherinin flotasyon yeteneğinin ortaya konulması açısından da önemlidir. Ayrıca hu çalışma kapsamında, halen çalışmakta olan Kırka konsantratörün de: üretilen tinkal konsantresinin tenorunun artırılması amacıyla bir se ri çalışma yapılmış ve bunların sonuçları Eöltlm 5 de özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMABÎ In this thesia.the floatabdlity of Kırka tincal ore have been, investiga ted. And some experiments have been done to give an idea of flotation of tincal ore. In flotation experiment s, Kırka tincal ore which has a 28. 01 %B20, gra de have been used. The minerals which have to seperate from ore body ore clay, slime and limestpne.A part of clay disperse in water and the other part rewain in tincal concantrete. At the end of the experiments, for the concentration of tincal ore the appropriateness of attrition scrubbing and slime removing have been found out.There fore, clay have been removed from the solut ion. Optimum attrition scrubbing and slime removing conditions ore as fallows; Particle size :%100*-25 am Amount of feed :500 gram Solid ratio î%50 Mixing cycle :1500 rpm Mixing time :10 minutes Particle size of slime. '-0.200 mm Flotation experiments have been done by the rough concantrete obtained from attrition scrubbing. Optimum conditions obtained as a reşalt of the flotation experiments ore as fallpws; Particle size :%80-85 -O* 200 mm pH value (lime) : 9.5- 10 R-825C Collector) i 1000 gr/t Star ch( Depressant) :2000 gr/t BaCl2(Activator) :200 gr/t Pine oil (Fr other) ;200 gr/t Condition time il.0 minutes Flotation time :1.0 minutes At optimum cpnditions,a tincal concantrete w ith a grade of 34.80 ^B^O, at a slime removing+flotation recovery of 36. 47%. The main problem in flotation is the solutability of tincal. First, t he prevention of the so- lutability of tincal will increase the concentration recovery. This canbecome true with w sing saturated solutions in flotation. Also »in this study, some works have been done in order to increase the grade of Kırka tincal concantrate. These works are summaried in Chapter 5. ?.