Yapay sinir ağları ile robotik cerrahi operasyonu geçirmiş prostat kanserli bireylerde nüks durumunun incelenmesi
Investigation of the recurrence status in prostate cancer individuals with robotic surgery with artificial neural network
- Tez No: 599003
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAVUZ SANİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Klasik istatistiksel yöntemler ile büyük veri kümelerini analiz etmek zor olduğu için, çeşitli veri madenciliği yöntemleri geliştirilmiş ve bilgisayar programcılığı yardımıyla analiz yapmak daha uygulanabilir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; prostat kanseri konmuş ve robotik cerrahi geçirmiş, operasyon sonrasında nüks durumunu etkileyen değişkenlerin“Yapay Sinir Ağları”metoduyla belirlenmesini sağlamaktır. Prostat Kanserine sahip olup robotik cerrahi geçiren bireylerin ameliyat süreleri, ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri, tümör hacimleri gibi değişkenlerin operasyon sonrası nüks durumlarının olduğu görülmüş olup, yaş, gleason derecelendirmesi ve bazı ek hastalıklarda nükse katkı sağlayan etmenler arasında yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since it is difficult to analyze large data sets with classical statistical methods, various data mining methods have been developed and analysis with the help of computer programming has become more applicable. The aim of this study; The aim of this study is to determine the variables that affect the recurrence status after prostate cancer and robotic surgery by“Artificial Neural Networks”method. Patients with prostate cancer who underwent robotic surgery were found to have postoperative recurrence status such as duration of surgery, length of hospital stay, and tumor volume.