Evli çiftlerdeki bağlanma stillerinin sosyal medya kullanımı ve ilişki doyumu arasındaki bağlantının incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and social media use and relationship satisfaction in married couples
- Tez No: 599004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Gündelik yaşamda sıkça kullanmaya başladığımız sosyal medyanın evliliklere etkisinin araştırıldığı bu çalışmada genel hatlarıyla bağlanma stillerinin, sosyal medya kullanımı ve ilişki doyumu arasındaki bağlantısının incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklem grubu olarak İstanbul'da ikamet eden 50 evli çift seçilmiştir. Katılımcılara Sosyo-demografik Bilgi Formu, İlişki Ölçekleri Anketi, Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın ilişkisel analizlerinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi ile ANOVA testi uygulanmıştır. Yapılan testler sonucunda katılımcıların bağlanma stilleri, sosyal medya kullanımı ve ilişki doyumu arasında anlamlı düzeyde farklılık saptanmamıştır. Ayrıca araştırmada demografik değişkenlere göre de farklı anlamlı sonuçlar elde edilmiştir. İlişki ölçeği anket sonuçlarında; Bağlanma stillerinde cinsiyet, evlilik şekli ve gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Kayıtsız bağlanma ve korkulu bağlanma puanları kadınlara kıyasla erkeklerde daha yüksek bulunmuştur. Sosyal medya kullanımında ise eğitim durumu, yaş, evlilik yılı ve gelir düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. İlişki doyumu sadece eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Yapılan araştırma sonucuna göre, ilerleyen zamanlarda yapılacak araştırmalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study investigating the effect of social media, which has been frequently in use in our daily lives, on marriages, the purpose was to analyze in general terms the link between attachment styles, social media use and affair satisfaction. The sampling comprised 50 couples residing in Istanbul. The participants performed a Socio-demographic Information Form, an Affair Measurement Questionnaire, a Social Media Use Scale and an Affair Satisfaction Scale. İndependent t test, one-way analysis of variance and ANOVA test as been applied at relational analysis of this research . As a result of tests significant differences were found between participants's attachment styles, Social media usage and relationship satisfaction. Also at this research different meaningful results were obtained according to demographic variables.At the relationship scale survey results ; There was a significant difference in loyalty styles according to gender, marriage type and income. Indifferent loyalty and fearful loyalty scores were higher in males than females. There was a significant difference in social media usage according to education status, age, year of marriage and income. relationship satisfaction has differed only according to education status.