Kadın sağlığını etkileyen faktörler: Kocagür örneği
The factors effecting women's health: Kocagür case
- Tez No: 599023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, kadın sağlığını etkileyen faktörleri Kocagür örneğinde incelemek amacı ile analitik-kesitsel tipte olarak yürütüldü. Araştırma, Mayıs 2017 ve Mayıs 2019 tarihleri arasında, Aydın ili Kocagür mahallesindeki 15-49 yaş grubu 212 kadın ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında, tanıtıcı bilgi formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, çıkarımsal istatistiklerden tek grup Ki-kare testi kullanıldı ve Ki-kare testinde Bonferroni düzeltmeli sütun karşılaştırmaları yapıldı. Kadınların yaş ortalaması 30.89±10.88'dır. Kadınların %51.4'ünün 18 yaşından önce gebe kaldığı, %27.8'i iki yıldan daha az bir sürede tekrar gebe kaldığı, %17 sinin adetlerinin düzensiz olduğu, %32'sinin sigara kullandığı, %25.5'inin anemisinin olduğu, %85.4'ünün şiddet gördüğü, % 77.4'ünün aile içi şiddet gördüğü saptandı. Yapılan bu çalışmada Kocagür'de yaşayan 15-49 yaş kadınların sağlığını ilk gebelik yaşı, gebelik sayısı, gebelik aralarında geçen süre, toplam doğum sayısı, toplam düşük sayısı, toplam küretaj sayısı gibi doğurganlık ile ilgili faktörler, ilk adet yaşı, adet düzeni, eşi ile akrabalık durumu, anemi olma durumu, sigara kullanma durumu, kronik veya sistemik hastalığı olma durumu, ihtiyaç olduğunda sağlık kuruluşuna başvurma ve şiddet görme durumu gibi doğurganlık dışı faktörlerin etkilediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as analytical-cross-sectional type in order to examine the factors affecting women's health in Kocagür case. The study was conducted between May 2017 and May 2019 with 212 women aged 15-49 in Kocagür district of Aydın. Number, percentage, arithmetic mean and standard deviation from descriptive statistics, single group Chi-square test from inferential statistics were used and Bonferroni corrected column comparisons were made in Chi-square test in the evaluation of the data. The mean age of the women was 30.89 ± 10.88. It was determined that 51.4% of the women became pregnant before the age of 18, 27.8% of them became pregnant again in less than two years, 17% of them had irregular menstrual period, 32% of them were smokers, 25.5% of them had anemia, 85.4% of them were subjected to violence and 77.4% of them experienced domestic violence. In this study, it was concluded that the health of women aged 15-49 years living in Kocagür were effected both by fertility factors, such as the first gestational age, time between two pregnancies, total number of births, total number of miscarriages, total number of abortions, and by the other factors apart from fertility factors such as first menstrual age, menstrual order, kinship status with spouse, anemia status, smoking status, chronic or systemic disease status, applying to a health institution when needed and being exposed to violence.