Kanser tanısı ile tedavi ve takip altında olan hastalarda nutrisyonel risk değerlendirmesi tarama testi nutriscore'un Türkçe güvenilirlik ve geçerliliğinin belirlenmesi ve farklı tarama testleri ile karşılaştırılması
Nutritional risk assessment screening test in patients with treatment and control with diagnosis of cancer determination of Turkish reliability and validity and comparision with different screening tests
- Tez No: 599076
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kanser hastalarının malnütrisyon riskini belirlemek amacı ile geliştirilen tarama ve değerlendirme araçları, riskin erken dönemde tespiti ve tedavisi için oldukça önemlidir. Bu çalışma; onkoloji polikliniklerinde kanser tanısı ile tedavi ve takip altında olan hastaların malnütrisyon riskini saptamak amacı için tasarlanmış NUTRISCORE tarama testinin Türkçe güvenilirlik ve geçerliliğinin test edilmesi ve farklı tarama testleri ile karşılaştırılarak hastaların beslenme durumlarının belirlenmesi amacı ile metodolojik olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Haziran-Ekim 2018 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi ve Tıbbi Onkoloji tedavi ünitelerinde aktif tedavi gören 94'ü kadın (%39,2) ve 146'sı erkek (%60,8) olmak üzere toplam 240 yetişkin (≥18 yaş) kanser tanılı hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama araçları olarak; hasta bilgi formu, European Diagnostic Criteria (EDC) tanı kriterleri, NUTRISCORE, Nütrisyon Risk Taraması-2002 (NRS-2002) ve Malnütrisyon Tarama Aracı (MST) tarama testleri kullanılmıştır. NUTRISCORE tarama aracının dil uyarlama çalışmasında, en çok tercih edilen yöntem olan çeviri-geri çeviri yöntemi kullanılmıştır. Kapsam geçerliği için DAVİS tekniği kullanılmış ve 13 uzmanın görüşüne başvurulmuştur. Yapılan hesaplamalarda ölçekteki her maddenin Kapsam Geçerlilik Oranının (KGO) 0,7'den büyük olduğu görülmüş ve toplam Kapsam Geçerlilik İndeksi (KGİ) 0,94 olarak bulunmuştur. Ölçeğin Türkçe formunun güvenilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla; test tekrar test yöntemleri kullanılmış ve NRS-2002, MST ve EDC ile arasındaki korelasyona bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Screening and assessment tools developed to determine the risk of malnutrition in cancer patients provide important contributions to daily practice in terms of early detection and treatment of risk. This research; NUTRISCORE screening test designed to determine the risk of malnutrition of patients undergoing cancer diagnosis and follow-up in oncology outpatient clinics was performed methodologically in order to test the reliability and validity of Turkish NUTRISCORE screening test and to compare nutritional status of patients with different screening tests. The study was conducted between June-October 2018 in the departments of Radiation Oncology and Medical Oncology outpatient clinics of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. A total of 240 patients (%94.3) of whom were female (%39.2) and 146 were male (%60.8) participated in the study voluntarily. In the study, as data collection tools; patient information form, NUTRISCORE, NRS-2002 and Malnutrition Screening Tool (MST) screening tests were used. The language validity of the Turkish form of the scale was provided by the translation-back translation which was the most preferred method. In addition, thirteen experts were consulted for scale content validity and total Content Validity Index (CVI) was found to be 0,94. In order to evaluate the reliability of the Turkish version of the scale; Phi (Φ) correlation coefficient with NRS-2002, MST and EDC screening tests were examined and test-retest method was used.