Onkoloji servisinde yatan hastaların depresyon durumu, malnutrisyon riski ve bazı biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of depression status, risk of malnutrition and some biochemical parameters of patients hospitalized in oncology service
  1. Tez No: 904145
  2. Yazar: BEYZA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE NUR ÇÖL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özdemir B. (2024). Onkoloji Servisinde Yatan Hastaların Depresyon Durumu, Malnütrisyon Riski ve Bazı Biyokimyasal Parametrelerinin Değerlendirilmesi. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Beslenme ve Diyetetik Anabilim Dalı, İstanbul. Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan hastalarda malnütrisyon riskini belirlemek ve malnütrisyon varlığı ile depresyon düzeyleri ve kan parametreleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Hem tedavi yan etkileri hem de hastalığın yaşattığı komplikasyonlar sonucu kanser hastalarında sıklıkla malnütrisyon görülmektedir. Malnütrisyon; yetersiz beslenme ve depresyon ile ilişkilendirilmektedir. Malnütrisyon, hastanede yatan hastaların prognozunu gösteren en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışma, 01.02.2024 – 30.04.2024 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji servisinde yatan kanser tanısı almış 85 hasta ile yapılmıştır. Katılımcılara anket formu ile kişisel bilgi formu, 3 günlük besin tüketim kaydı, nutrisyonel risk taraması (NRS-2002) ve beck depresyon envanteri uygulanmıştır. Hastanede rutin bakılan bazı kan parametreleri değerlendirilmiştir. Katılımcıların 44'ü kadın (%51.8) ve 41'i erkekdir (%48.2). Yaş ortalaması 62.49 (±13.73) yıl olan katılımcıların yaş aralığı 19 ile 84 arasında değişmekte olup, %41.2'si ilkokul mezunudur. BKİ ortalaması 26.25 (±5.65) kg/m²'dir. NRS ortalaması 2.21 (±1.31) olarak belirlenmiş, puanlar 0 ile 5 arasında değişiklik göstermiştir. Total skor ≥3 olan hastaların nutrisyonel risk altında olduğu kabul edilmiştir. Depresyon puanlarının ortalaması ise 16.74 (±9.17) olup, minimum 3 ve maksimum 41 puan arasında değişmiştir. Beck Depresyon punı 17 ve üzeri alındığında tedavi gerektirebilecek depresyonu %90 üzerinde bir doğrulukta ayırt edebildiği belirlenmiştir. Beslenme alışkanlıkları incelendiğinde, katılımcıların %62.4'si günde üç ana öğün tüketmektedir.
Özet (Çeviri)
Özdemir, B. (2024). Evaluation of Depression Status, Malnutrition Risk, and Some Biochemical Parameters of Patients Hospitalized in the Oncology Ward. Master's Thesis, Istanbul Atlas University Graduate School of Education, Department of Nutrition and Dietetics, Istanbul. The aim of this study is to determine the risk of malnutrition in hospitalized patients and to examine the relationship between the presence of malnutrition, depression levels, and blood parameters. Malnutrition is frequently observed in cancer patients as a result of both the side effects of treatment and complications caused by the disease. Malnutrition is associated with inadequate nutrition and depression. It is one of the most important factors indicating the prognosis of hospitalized patients. This study was conducted between February 1, 2024, and April 30, 2024, with 85 cancer-diagnosed patients hospitalized in the oncology ward of Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine Hospital. Participants were administered a personal information form, a 3-day food consumption record, nutritional risk screening (NRS-2002), and the Beck Depression Inventory. Some routinely monitored blood parameters were also evaluated. Of the participants, 44 were female (51.8%) and 41 were male (48.2%). The participants' average age was 62.49 (±13.73) years, ranging from 19 to 84, with 41.2% being primary school graduates. The mean BMI was 26.25 (±5.65) kg/m². The mean NRS score was determined to be 2.21 (±1.31), with scores ranging from 0 to 5. Patients with a total score of ≥3 were considered to be at nutritional risk. The average depression score was 16.74 (±9.17), ranging from a minimum of 3 to a maximum of 41 points. A Beck Depression Score of 17 and above was found to distinguish depression requiring treatment with over 90% accuracy. When examining eating habits, 62.4% of the participants consumed three main meals per day.