On some weak forms of normal spaces
Normal uzayların bazı zayıf formları üzerine
- Tez No: 599110
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BEDRE ÖZBAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış, ikinci bölümde ise tezin anlaşılabilir olması için normal uzaylar ve bazı zayıf formları hakkında bilgi verilmitir. Üçüncü bölümde hemen hemen β-normalliğin tanımı verilip bazı normal uzaylar arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, bu konu ile ilgili temel teoremler ve sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde θ-normalliğin tanımı verilip diğer normal uzaylar ile aralarındaki ilişkiler incelenerek şema ile gösterilmiştir. Ayrıca bu uzayın dönüşüm altında korunması ve bazı özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde ideal uzaylardan esinlenerek I-normal uzayın tanımı verilmiştir. Bu uzayın temel özellikleri ve karakterizasyonları incelenmi³tir. Ek olarak dönüşüm altında korunması araştırılmıştır. Son bölümde κI-normal uzayın tanımı verilip temel özellikleri ve karakterizasyonları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of six chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced, in the second chapter, basic knowledges on normal spaces and some forms of such spaces are given in order to make understandable the reading of the thesis. In the third chapter, given the definition of almost β -normality relation between some normal spaces are examined. Furthermore, fundamental theorems and results concerning this topic are obtained. In the fourth chapter, given definition of θ-normality its relation with other normal spaces are analyzed and shown with a diagram. Also, the preservation of this space under mappings and its properties are given. In the fifth chapter, the definition of I-normal is given inspired by the ideal spaces. Characterizations and basic properties of this space are studied. Moreover, the preservation of this space under mappings is investigated. In the final chapter, the definition of κI-normal space is given and fundamental properties and characterizations are investigated.