Evli kadınların üreme sağlığını koruyucu tutumlarının cinsel yaşamlarına etkisi
Effect of reproductive health protective attitudes of married women on sexual life
- Tez No: 599111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kadınların üreme sağlığı koruyucu tutumlarının cinsel yaşamları üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan çalışmaya, Giresun Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Giresun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Jinekoloji Polikliniği'ne başvuran 320 evli kadın alındı. Araştırmanın verileri, Veri Toplama Formu, Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği (ÜSBÖ) ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Çalışmanın analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve parametrik testler kullanıldı. Çalışmaya katılan kadınlardan bilgilendirilmiş yazılı onamları, ölçek kullanımı için ölçek kullanım izni ve etik kurul izni alındı. Bulgular: Kadınların %59'unun adet döneminde ayakta banyo yaptığı, %64.6'sının her gün iç çamaşırını değiştirdiği, %35.9'unun genital bölge temizliğini su ile yaptığı, %90.6'sının cinsel ilişkiden sonra hazne yıkadığı, %40.9'unun genital hijyen konusunda bilgi aldığı, bilgi alanların %26'sının bilgi kaynağının hemşire olduğu saptandı. Yapılan çalışmada ÜSBÖ puan ortalaması 122.91±23.88, ACYÖ puan ortalaması 18.76±5.63 bulundu. Kadınların %94.1'inin cinsel yaşamlarında sorun yaşadıkları saptandı. Kadınların ACYÖ puan ortalamaları ile ÜSBÖ puan ortalamaları arasında ters yönlü orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (r= -0.469).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the effects of protective attitudes towards women's reproductive health on their sexual lives. Material and Method: 320 married women who applied to the Gynecology Policlinic of Giresun Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital that is affiliated with the Giresun City Public Hospitals Union have participated in this descriptive study. Data of the research were collected using Data Collection Form, The Scale for Determining Reproductive Health Protective Attitudes of Married Women (RHPAS) and Arizona Sexual Experiences Scale (ASEX) with in-depth interview technique. During the analysis stage of the study, descriptive statistical methods and parametric tests were utilized. Informed written consent and consent for using a scale were obtained from women who participated in the study and ethics committee permission was obtained for the study. Results: The following information was determined as a result of the study: 35.9% of the participants are within the age group 26-35, and 33.1% of them are primary school graduates, 92.2% of the women have a previous pregnancy experience, 53.9% of these have had one or two pregnancies, 59% of the women take a bath standing during their menstrual period, 64.6% of them change their underwear daily, 35.9% of them use water for their genital area hygiene, 90.6% of them clean their genital area after sexual intercourse, 40.9% of them have been informed on genital hygiene, and of these 26% of them received this information from nurses. The mean score of structured RHPAS was 122.91±23.88 and the mean ASEX score was 18.76±5.63. It was found that 94.1% of the women had problems in their sexual lives. Between the score averages for the ASEX and score averages for RHPAS, a negative moderate statistically significant correlation was established (r= -0.469).