Gastrointestinal stromal tümörlerin klinik özellikler, histopatolojik bulgular ve prognostik kriterler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of gastrointestinal stromal tumors in terms of clinical characteristics, histopathological findings and prognostic criteria
  1. Tez No: 599112
  2. Yazar: TOLGA CANBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RAFET YİĞİTBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Gastrointestinal stromal tümörler (GİST), primer olarak gastrointestinal sistem ve abdomende yerleşen, özgün histolojik özellikleri olan, mezenkimal tümörlerdir. GİST'ler, nadir görülen bir tümör grubudur, gastrointestinal sistemin primer tümörlerinin %1'inden azını oluşturur . GİST'lerin klinik davranışını tahmin etmek zordur. GİST'lerde doğru tanı, sınıflandırma, prognoz ve tedavi için morfolojik ve immünohistokimyasal çalışmalar önemli yer tutar. Çalışmamızda GİST'ler tüm morfolojik ve immunohistokimyasal bulgular ile yeniden gözden geçirilmiş, prognostik parametreleri değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: 2002-2008 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi kliniklerinde opere edilmiş 40 GİST vakası, dosyalarına ulaşılarak retrospektif olarak incelendi. Postop 1 yıl içinde nüks saptananlar ve saptanmayanlar olarak gruplandırıldı. Vakalar lokalizasyonlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre gruplandırıldı. Vakalar tümörün biyolojik davranışını göstermek amacıyla, Fletcher ve ark., tüm dünyada kabul görmüş, tümör çapı ve mitoz sayısına göre hazırladığı risk kategorizasyonu tablosu temel alınarak, risk derecelerine ayrıldı. Vakalar, immunhistokimyasal olarak CD117, CD34, S100, Ki-67 yönünden incelendi. Bulgular: Literatürle uyumlu olarak mitoz sayısı ve tümör çapının tümörün biyolojik davranışını göstermede önemli olduğu ve nüks ile ilişkili olduğu doğrulandı. Lokalizasyonun nüks ile ilişkisi bulundu. Erkeklerde görülme sıklığı literatüre göre daha sık saptandı. Çok düşük risk grubu olgularının hiç birinde %10'un üzerinde Ki-67 indeksine rastlanmadı ve %10'un üzerinde Ki-67 indeksi saptanan hastaların %83,3 nün yüksek ve orta risk grubunda bulunduğu görüldü. Ancak risk grupları, mitoz sayısı ve nüks gruplarıyla Ki67 indeksi arasında istatistiksel korelasyon gösterilemedi. Sonuç: GİST'ler biyolojik davranış açısından, benign rastlantısal bulunabilen tümörlerden, nüks ve metastaz riskine sahip, malign tümörlere kadar uzanan geniş bir yelpazede incelenirler. Bu nedenle davranışının önceden belirlenebilmesi önem taşımaktadır. Tümör lokalizasyonu, tümörün çapı, mitotik indeks, hücresellik, pleomorfizm derecesi gibi prognostik parametreleri bulunur. Klinik davranış ve prognostik parametreleri belirlemek için literatürde her gün sayısı artan başka pek çok belirleyici öngörülmeye çalışılmaktadır. Bu konuda daha pek çok çalışmaya gerek olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim : Gastrointestinal stromal tumours (GIST) are mesenchymal tumours that have unique histological characteristic. These tumours located in gastrointestinal system and abdominal cavity primarily. GIST are seen rarely and constitute less than 1% of gastrointestinal system's primary tumours. Guessing GIST's cilinical behaviour is difficult. Morphologic and immunohistochemical studies have important role in GIST's true diagnosis, classification and prognosis. In our study, features of GIST were analyzed in terms of morphologic and immunohistochemical findings and prognostic parameters were also evaluated. Material and Method : 40 GIST cases' files which are operated at surgical department of İstanbul Göztepe Training and Research Hospital between 2002-2008 were investigated. They were divided into two groups as those being relapsed and not relapsed within postop 1 st year. Cases are grouped according to their locations, genders and ages. Relapses, on the basis of ,Fletcher et al.'s study about risk categorization table regarding to tumour diameter and mitosis number, are separated into risk degrees for the purpose of showing tumours biological behaviour. Cases were analysed immunohistochemically in terms of CD117, CD34, S100, Ki-67 positivity. Result : Compatibly with literature, mitosis number and tumour diameter play an important role in tumour's biological behaviour and their relationship with relapse were confirmed. It was also found that localization and relapse correlated well. It was appointed that probability of occurence in men was found more frequently than that of the literature. It's also found that none of the very low level risk group facts' have Ki-67 index more than %10 and %83.3 of patients, who have Ki-67 index above %10, are in high and medium risk groups. But between risk groups, mitosis number, relapse groups and Ki67 index statistical correlation has not been shown. Conclusion : GİST's were analysed in terms of biological behaviour in a wide range from benign tumours, which can be found coincidentally, to malign tumours that have potential of relapse and metastasis. For this reason, determining of their behaviour formerly is important. They have prognostic parameters such as tumour localization, tumour diameter, mitotic index, cellular structure and plemorphism degree. To determine clinical behaviour and prognostic parameters, other determinants which increase everyday are tried to be predicted. In this topic, we think that there is a necessity about doing more scientific researches.