Gastrointestinal stromal tümörlerde prognostik faktörler
Gastrointestinal stromal tumors: Factors affecting prognosis
- Tez No: 602263
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KEMENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET AMAÇ: Çalışmamızın amacı 2007-2014 yılları arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde cerrahi tedavi uygulanan GİST olgularını klinik özellikleri, histopatolojik bulguları ve prognostik kriterleri yönünden incelemekti. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışmaya 1 Ocak 2007 ile 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde GIST nedeniyle opere edilen hastalar dahil edilmişlerdir. Hasta verileri retrospektif dosya tarama yöntemi ile derlenmiştir. Çalışmamızda değerlendirilen veriler şu şekilde sıralanabilir; Demografi (yaş cinsiyet), başvuru şikayetleri, ASA skorları, tanı yöntemleri, tümör lokalizasyonları, cerrahi öncesi imatinib kullanımı, cerrahi tedavi yöntemleri, postoperatif komplikasyonlar, tümör boyutu, mitotik aktivite, immünohistokimyasal belirteçler, prognostik risk sınıflandırması, takip süreleri, cerrahi sonrası imatinib kullanımı, nüks durumu, sağkalım verileri. Çalışmamızda prognostik indeks olarak Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsünün konsensüs toplantısında (NIH) kabul edilen ve 2002 yılında Fletcher ve arkadaşları tarafından yayınlanan indeks kullanılmıştır. Bu indekste GİST'ler boyut ve mitotik orana göre nüks veya metastaz olasılığı açısından risk gruplarına ayrılmışlardır. Dışlanma Kriterleri: Çalışmamızda takip verilerine tam olarak ulaşılamayan hastalar dışlanmışlardır. Ayrıca GIST dışında eşlik eden ikinci primer kanseri bulunan hastalar sağkalım analizlerine alınmamışlardır. BULGULAR: Toplam 60 hastayı içeren çalışmamızın önemli bulguları özetle şu şekilde sıralanabilir: a) Çalışmamızda yalnızca 4 (%7.5) hasta 40 yaşın altında bulunmuştur. Hastaların tamamı 30 yaşın üzerindedir. Bazı serilerde GİST'lerde hafif erkek baskınlığı bildirilmektedir. Bizim serimizde de hastaların %55'i erkektir. b) Çalışmamızda hastaların yaklaşık %47'sinde tümör mide, %32'sinde incebağırsak, %7'sinde kolon, %5'inde duodenum, %3'ünde rektum kaynaklı idi. Hastaların yaklaşık %7'sinde ise birden fazla lokalizasyonda senkron tümörler mevcuttu. c)Bizim çalışmamızda hastalarımızın 14(%23.3)'ünde cerrahi sınır pozitif idi. Bu hastaların nüks ve metastaz oranları sırasıyla yaklaşık % 14.3 ve %42.8 idi. Cerrahi sınırı negatif hastalarda ise bu oranlar sırasıyla %10.8'e , %17.3 idi. Bu bulgular cerrahi sınır pozitifliğinin kötü bir prognostik faktör olabileceğini işaret etmektedir. d) Genel olarak nüks ve metastaz oranlarımız literatürde bildirilen oranlarla benzerlik göstermekte olup çalışmamızda hastaların risk sınıflandırmasına göre beklenen 5 yıllık sağkalım oranları sırasıyla çok düşük riskli hastalar için %66,7, düşük riskli hastalar için %85,7, orta riskli hastalar için %59,7 ve yüksek riskli hastalar için %47,7 şeklindeydi. SONUÇ: Sonuç olarak; 60 hastayı kapsayan retrospektif nitelikli tek merkezli bu çalışmanın bulguları genel olarak batı literatüründe bildirilen çalışmaların sonuçlar ile benzedir.
Özet (Çeviri)
Abstract AIM: The aim of this study was to investigate the clinical features, histopathological findings and prognostic criteria of GIST patients who underwent surgical treatment between 2007 and 2014 at Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital General Surgery Clinic. METHODS: This study was performed between January 1, 2007 and May 31, 2014. Patients who were operated for GIST at Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital General Surgery Clinic were included. Patient data were collected by retrospective file scanning method. The data evaluated in our study can be listed as follows; Demography (age sex), complaints at presentation, ASA scores, diagnostic methods, tumor localizations, preoperative imatinib use, surgical treatment methods, postoperative complications, tumor size, mitotic activity, immunohistochemical markers, prognostic risk classification, follow-up periods, postoperative imatinib use , relapse status, survival data. The index which was accepted at the consensus meeting of the American National Institute of health (NI) and published by Fletcher et al in 2002 was used in our study.In this index, GISTs were divided into risk groups for the probability of recurrence or metastasis according to size and mitotic ratio. Exclusion Criteria: In our study, patients whose follow-up data were not fully available were excluded. In addition, patients with secondary primary cancer other than GIST were not included in the survival analysis. RESULTS: The important findings of our study, which included 60 patients, can be summarized as follows: a) Only 4 (7.5%) patients were found to be under 40 years of age in our study. All patients were older than 30 years. Some series have reported mild male predominance in GISTs. In our series, 55% of the patients were male. b) In our study, approximately 47% of the patients were due to the stomach, 32% to the small intestine, 7% to the colon, 5% to the duodenum, and 3% to the rectum. Approximately 7% of the patients had synchronous tumors in more than one localization. c) In our study, surgical margin was positive in 14 (23.3%) of our patients. The recurrence and metastasis rates of these patients were approximately 14.3% and 42.8%, respectively. In surgical margin negative patients, these rates were 10.8% and 17.3%, respectively. These findings suggest that surgical margin positivity may be a poor prognostic factor. d) In general, our recurrence and metastasis rates are similar to those reported in the literature. 7, and 47.7% for high-risk patients. RESULT: As a result; The findings of this retrospective single-center study involving 60 patients were generally similar to those reported in the Western literature.