Tahıl ve fırıncılık ürünlerinde RASFF bildirim analizleri ve Hatay yöresi buğdaylarının mikotoksin açısından değerlendirilmesi
Analysis of RASFF notification on cereal and bakery products and evaluation of the mycotoxin in wheat from Hatay region
- Tez No: 599115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TUĞRUL MASATCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, RASFF portalında gıda ürünlerinde RASFF bildirim sayılarını geniş kapsamlı incelemektir. RASFF portalında son on yılda gıda ürünlerinde, tahıl ve fırıncılık ürünlerinde ve Türkiye kaynaklı gıdalarda yapılan bildirimlerde tehlike kategorilerine bakıldığında ilk sırayı mikotoksinlerin aldığı görülmektedir. Mikotoksinler incelendiğinde en fazla bildirimin aflatoksinlerde (AFs) olduğu ve bunu okratoksin A (OTA)'nın takip ettiği görülmüştür. Tez çalışması kapsamında, Hatay ili Antakya merkez ve çevre ilçelerinde faaliyet gösteren değirmen ve un fabrikalarından toplam 29 buğday toplanmış ve bu örneklerde AF ve OTA analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Avrupa Komisyonu tahıl ve tahıllardan üretilmiş ürünlerde maksimum AF ve OTA limit değerleri ile tahıl ve fırıncılık ürünlerinde son on yılda yapılan RASFF bildirimlerinde tespit edilen AF ve OTA düzeylerine göre kıyaslanmıştır. Analiz edilen örneklerde AFB1 ve toplam aflatoksin değerlerinin limit değerlerinin altında kaldığı gözlemlenirken, 5 buğday numunesinde OTA düzeyinin maksimum limit değerlerini aştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to have extensively evaluation of the numbers of RASFF notification in food products on the RASFF portal. In last decades, when the notifications in RASFF portal about food products, cereals and bakery products and the foods that are originated from Turkey were examined, it was seen that mycotoxin notifications take the first places according to the hazard category. When mycotoxins were examined, it was shown that aflatoxins (AFs) were the most reported one and it was followed by ochratoxin A (OTA). A total of 29 wheat samples were also collected from the mills and flour factories operating in the central and surrounding districts of Antakya, Hatay for this study. AF and OTA analysis were performed in these samples. The obtained results were compared with the maximum levels of AF and OTA in European Commission for cereal and cereal-based products and with the levels that are obtained from RASFF notifications in last decades. It was observed that AFB1 and total aflatoxin levels were below the maximum residual limits value (MRL) and 5 wheat flour samples had higher OTA level than the MRL.