Deri imalatı sektöründe kimyasal risk etmenleri ve Fine-Kinney risk değerlendirmesi uygulaması
Chemical risk factors in tanning industry and application of Fine-Kinney risk assessment
- Tez No: 599134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ARPAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamızın amacı tabakhane sektöründe kullanılan kimyasallara ve olası çeşitli yollar ile maruz kalınan tehlikelerin risk seviyesinin belirlenerek bunlara karşı önlemlerin belirlenmesidir. Çalışmada genel bilgilendirmenin ardından kullanılan kimyasallar incelenmiştir. Aynı zamanda sektörde karşımıza çıkan türlü riskleri de değerlendiren bu çalışma bize çok tehlikeli sınıfta yer alan bu sektörün çalışan ve işletenlerin sağlığı ve güvenliği açısından çok dikkat edilmesi gerektiğini göstermektedir. Fine Kinney yöntemi ile maruziyette risklerin belirlenmesine yönelik Gerede ilçesinde 4 fabrikada çalışma yapılmış. Yapılan bu çalışmada elde edilen sonuçlar da değerlendirilmiş, en tehlikeli maddeler tespit edilmiştir. Kullandığımız metod ile yüksek riskli bulunan , kullanımı en olası ve en tehlikeli kimyasallar tespit edilmiştir. Fabrikalardaki çalışmalar sonucu belirlenen kimyasallara karşı ve diğer iş sağlığı ve güvenliği yönünden görülen sorunlara karşı önlemler söylenerek ve çalışan ve işverenin üzerine düşen sorumluluklar ve işyerinde alınması gereken önlemler belirtilerek bu çalışma sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that may jeopardise the occupational health and safety in the tanning industry and determine the necessary precautions. In this research, hazardous chemical which is used in processes is analysed after fundemental information about the process of tanning is given. At the same time while evaluating various risks which can be encounteredi this study argues that this sector which is in dangerous zone should place emphasis on the safety of the employers and employees. By using Fine Kinney method, four different workplaces which is in tanning sector in Gerede are visited to determine the risk that can be exposed to. Thanks to these visits, the results from the process of tanning are evaluated and the most dangerous chemicals are detected. The work was concluded by remarking measures against the chemicals determined as a result of the works in the factories and against the problems seen in terms of other occupational health and safety ,and by stating the responsibilities of the employee and employer and the measures to be taken in the workplace.