Türkiye'de popüler astronomi çalışmaları: Planetaryumlar
Popular astronomy studies in Turkey: Planetariums
  1. Tez No: 599133
  2. Yazar: SERDAR UTKU KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren 25 planetaryum iç kubbe çapları ve yıllık ziyaretçi sayıları bağlamında incelenmiştir. Ardından Türkiye'deki planetaryumlarla aynı iç kubbe çapına sahip dünyadaki 25 planetaryum sayısal olarak karşılaştırılmıştır. Son olarak ülkemizdeki planetaryumlar dünyadaki benzer iç kubbe çapına sahip planetaryumlar ile kıyaslanmıştır. Elde edilen bulgulara dayalı olarak uygulamaya ve ileri araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 25 planetarium operating in Turkey is examined in the context of the internal diameter of the dome and the annual number of visitors. Then having the same inner diameter of the planetarium dome in Turkey, 25 planetarium in the world are compared numerically. Finally, the planetariums in our country are compared to the planetariums with similar internal dome diameter in the world. Based on the findings, recommendations were made for practice and further researches.