Tokat türküleri(İnceleme- metinler)
Tokat folksongs (Analysis- texts)
  1. Tez No: 599141
  2. Yazar: EMİNE UZUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 518
Özet
Bu çalışmada TRT Türk Halk Müziği Sözlü Eserler Antolojisi ile diğer kaynaklar taranıp 744 türkü metnine ulaşılmıştır. Çalışmaya bir sınırlılık getirmek gerektiği için TRT Türk Halk Müziği Sözlü Eserler Antolojisi'nde bulunan 101 Tokat türküsü ve diğer kaynaklardan da bu türkülerin varyantları esas alınarak 212 türkü metni edebi ve müzikal açıdan incelenerek halk bilimi metotlarına göre tasnif edilmiş, bu türkülerin 22'sinin hikâyesine de yer verilmiştir. Tokat türkülerinin metinlerini ve hikâyelerini bir arada toplayan bilimsel bir çalışma bu zamana kadar gerçekleştirilmediğinden çalışmanın ilk amacı böyle bir bilimsel çalışmanın yapılması yönündedir. Ayrıca çalışma, Türk folklor araştırmalarına katkıda bulunmayı, Tokat yöresi türkülerinin tasnifini yaparak bu konuda yapılacak diğer çalışmalara bir basamak oluşturmayı da amaçlamaktadır. Tokat'ın ulaşılabilen bütün kırık ve uzun havalarını bir araya getirmenin yanı sıra Tokat türkülerinin özelliklerine, yapı, şekil, konu ve ezgi incelemelerine değinilmiş, dağınık halde bulunan metinlerin bir araya getirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın başında türkünün kökeni, tanımı, türkü tasnifi, Tokat türküleri ile ilgili yapılan çalışmalar ve Tokat türkülerinin genel özellikleri hakkında gerekli bilgiler verilmiştir. Türküler yapı, şekil, konu, bağlam, icra ortamı ve işlev özelliklerine, kaynaklarına ve ezgilerine göre tasnif edilmiştir. Ayrıca türkü metinleri ve varyantları alfabetik olarak sıralanmış olup tespit edilen türkülerin hikâyelerine de yer verilmiş ve sözlük çalışmasıyla tamamlanmıştır. Bu çalışmayla Türk halk bilimi ve müziği içerisinde önemli bir yere sahip olan Türk halk türkülerinin zenginliğine katkıda bulunmasının yanında, Tokat türkü ve hikâyelerinin yeterince tanıtılması amaçlanmıştır. Ayrıca ulusal anlamda Türk folkloruna yerel anlamda Tokat folkloruna katkı sağlamak da çalışmanın temel amacı olmuştur. Çalışmayla Türk kültürüne, Türk edebiyatına ve Türk musikisine katkı sunmak da hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TRT Türk Halk Müziği Sözlü Eserler Antolojisi (Turkish Folk Music Oral Works Anthology) and other sources were examined and 774 texts were attained. Since it is necessary to bring a limitation to the study, 101 Tokat songs in TRT Turkish Folk Music Anthology and 212 folk songs from other sources were examined in terms of literary and music alas pectsand were classified according to folklore methods based on the variants of the songs and the stories of 22 of these folk songs were included. The firstaim of the study was to carry out such a scientific study since a scientific study which collects the texts and stories of Tokat folk songs together has not been conducted until this time. Also, the studyaimed to contri bute to Turkish folklore resear chand to create a step forother studies to be done on this subject by classifying the folk songs of Tokat region. The rhythmic, upbeat melody of“kırık hava”and an unmetered, regional folk song of“uzun hava”of Tokat together, the features of the folk songs of Tokat, structure, shape, subject and melody studies were mentioned and scattered texts were aimed to be brought together. At the beginning of the study, the origin, definition, classification of folk songs, studiesabout Tokat folk songs and general charac teristics of Tokat folk songs were given. Folk songs were classified according to their structure, shape, subject, context and function characteristics, sources and melodies. In addition, folk songs and their variants were listed in alphabetical order, the stories of the folk songs were given and with the dictionary section the study was completed. In this study, in addition to contributing to therichness of Turkish folk songs which have an importantplace in Turkish folklore and music, it was aimed to introduce Tokat folk songs and their stories. Also, with contributing to Turkish folklore in nationalaspect and to Tokat folklore inlocalaspect has been the primary goal of the current study. With this study, it was aimed to contribute toTurkish culture, Turkish literature and Turkish music.