Türk halk oyunları oynayan 14-16 yaş grubu kız ve erkeklerin bazı şahsiyet boyutlarının incelenmesi
Research of some personality characteristics of the boys and the girls aged 14-16 who are performing Turkish folk dances
  1. Tez No: 59917
  2. Yazar: TOLGA CANDAŞ ALTINOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ ERALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
60 6. ÖZET Bu çalışmada Türk halk oyunlarında farklı bölgelerin oyunlarını oynayan 14-16 yaş grubu kız ve erkeklerin bazı şahsiyet boyutlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, özellikleri itibariyle yavaş, orta hızda ve hızlı oynanan üç ayrı yörenin oyunları seçildi. Araştırmamızda halk oyunları oynayan 14-16 yaş grubu kız ve erkek öğrencilerin kişilik parametrelerini belirleyerek, bu öğrencileri aynı yaş ve konumdaki hiç halk oyunları oynamayan ve herhangi bir spor dalı ile uğraşmayan kız ve erkek öğrencilerle karşılaştırılarak benzer ve farklı özellikleri ortaya çıkarılmak istendi. Bu araştırmada Eysenck Kişilik Envanteri ile Prof. Dr. Özcan KÖKNEL'in 1 4-1 6 yaş grubu gençler üzerinde daha önce geçerlilik ve güvenirliliği belirlenen şahsiyet boyutlarını araştırma ile ilgili test ve dokümanlardan yararlanıldı. Yapılan test ve değerlendirmeler sonucunda, halk oyunları oynayan 14-16 yaş grubu kız ve erkek öğrencilerin, halk oyunları oynamayan ve herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeyen öğrencilere göre daha dışa dönük, etkin sosyal, kendini ifade etme yeteneğine sahip, sorumluluk duygusunu taşıma gibi olumlu kişilik özelliklerine sahip oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
61 7. SUMMARY In this study, the aim was to research some personality characteristics of the boys and the girls aged between 14-16 performing different regions' folk dances. Folk dances of three different regions performed slowly, fast and faster were chosen. Determining personality parameters of female and male students aged 1 4 - 1 6 performing folk dances, this group has been compared with the male and female students who have not taken part in a sport activity before. In this study, Eysenck personality inventory and some tests and documents of Prof. Özcan Köknel about personality characteristics have been used. As a result, it has been observed that the male and female students aged between 14-16 performing folk dances have more positive personality characteristics. They are more enterprising, social, active and also have more sense of responsibility than the group who has not been interested in any sport or folk.dances.