Kobi'lerin finansal sorunlarının çözümünde risk sermayesi finansman modeli ve Trabzon ilinde bir uygulama
Venture capital finance model for the solution of financial problems of small and medium sized enterprises and an application in Trabzon
- Tez No: 230845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tüm dünya ekonomilerinde büyük öneme sahip olan KOBİ'lerin karşılaştıkları en önemli sorun finansman yetersizliğidir. Bu sorunun çözümü için geliştirilen yöntemlerden biri risk sermayesidir. Risk sermayesi yönteminde, dinamik, yaratıcı, teknolojik bakımdan üstün olan KOBİ'lere ortak olunur ve karşılığında bu firmalara uzun vadeli finansman sağlanır.Risk sermayesi yönteminde, KOBİ'lere ortak olarak finansman sağlayanlara risk sermayedarı denmektedir. Risk sermayedarları finansman destekleri karşılığında girişimci şirketlerden herhangi bir teminat talebinde bulunmazlar, onlar için önemli olan projenin başarı potansiyelidir. Ayrıca girişimci şirketlerin risk sermayedarlarına faiz ve anapara şeklinde bir ödeme yapma mecburiyeti yoktur. Yani, proje başarısız olursa sermayedarın parası yanar. Bu nedenle, girişimci şirketlere ortak olan risk sermayedarlarının riski çok fazladır. Yüksek riskin yüksek kazancı da beraberinde getireceği de bilinen bir gerçektir. Risk sermayedarları, risklerini azaltmak amacıyla KOBİ'lere finansman desteğinin yanı sıra yönetim, pazarlama, üretim ve danışmanlık konularında da destek vererek işletmenin pazar değerini artırmaya çalışırlar. İşletme beklenen karlılık düzeyine ulaştığında da sermayedar, girişimci firmanın değeri artan hisse senetlerini satarak yatırımdan çıkar ve yüksek kazanç elde eder.Risk sermayesi finansman modelinin ilk resmi uygulaması 1946 yılında ABD'de gerçekleşmiş ve bu model cep telefonundan bilgisayara kadar pek çok teknolojik buluşun ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Risk sermayesi ABD'den sonra Avrupa'ya yayılmıştır. Türkiye'de ise 1980'li yılların ortalarında risk sermayesi ile ilgili çalışmalar başlamasına rağmen konuyla ilgili yasal düzenleme SPK tarafından 1993 yılında yapılmıştır. Ülkemizde risk sermayesi 15 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen istenen düzeye gelememiştir.ABD ve Avrupa'da geniş bir uygulama imkanı bulan risk sermayesi finansman modeline ülkemizde de gerekli önemin verilmesi arzu edilmektedir. Çünkü, risk sermayesi ülkedeki teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesine, atıl fonların değerlendirilmesine, ekonomiye yeni ürün ve hizmetlerin kazandırılmasına ve istihdamın artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most challenging problem that Small and Medium size Enterprises which have an important role in world economies face is the insufficient financial support. Venture capital is one of the strategies developed to solve this problem. In the venture capital management the shares of the most dynamic, creative and technologically developed Small and Medium size Enterprises are taken and long term financal support is warranted in return.Financal supporters of the Small and Medium size Enterprises in the venture capital management is called venture capitalist. Venture capitalists do not demand any guarantee from entrepreneur companies in return for their financial support, the important thing is the profit potential of the project. Besides, entrepreneur companies do not have to pay principal and interest to venture capitalists. That is, if the project fails, the venture capitalist loses his capital. For this reason, venture capitalists that are partners of entrepreneur companies have a big risk. It is a fact that, bigger risk means bigger profit. To reduce their risks venture capitalists try to raise the market value of the enterprise by supporting management, marketing, manufacturing and counselling besides to financing. When the enterprise reaches to the expected profit level, venture capitalist gets out of the investment by selling the shares that are most valuable and gains high profit.The venture capital financial model was first legally applied in USA in 1946 and this model influenced the apparance of the new technologies like mobile phone and computers. Venture capital spread to Europe after USA. Although the trials on venture capital has started in the mid 1980s in Turkey, legal arrangements were done in 1993 by Capital Markets Board. Although it has 15 years history, venture capital model has not reached the desired level in Turkey.The importance of venture capital financial model which has a common application opportunity in the USA and the Europe, must be realized also in our country. Because the venture capital causes fast development of technologies, appraisal of idle funds, creating new products and services in the economy and high level of employment.