Yusufeli yöresinde büyükbaş hayvan yetiştirici bilgilerine dayanarak beslenme durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of feding state at Yusufeli region based on large animal data farmer's
  1. Tez No: 599161
  2. Yazar: İREM AYTEKİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma Artvin'in Yusufeli ilçesi büyükbaş hayvan yetiştirici bilgilerine dayanarak hayvanların beslenmesinde kullanılan yem çeşitleri, miktarları ve hayvan beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yusufeli Çoruh nehri ve Barhal Çayı'nın birleştiği bir vadide kurulmuştur. İklim karasal iklim ve Karadeniz iklimi arasında bir geçiş iklim tipi hakim olmakla birlikte Akdeniz iklimine benzer bir iklim vardır. Denizden yüksekliği 560 m olup, tarımsal alanlardaki rakım 2000 m'yi geçmektedir. Konum itibari ile çok engebeli, dağınık bir alana sahiptir. Halk geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Düzlükler yok denecek kadar azdır yetiştiriciler yaylalardaki çayır otlarını orak ile biçip kurutarak kışlık kaba yem ihtiyacını karşılamaktadır. Araştırma kapsamında 30 işletmede anket çalışması yapılmıştır. İşletmelerin %46.67'si küçük, %20'si orta %33.33'ü büyük işletmelerden oluşmaktadır. Küçük işletmelerin %30.55'i erkek, %69.45'i dişi, orta ölçekli işletmelerin %30.48'i erkek, %69.52'si dişi, büyük işletmelerin %35.06'si erkek, %64.94'ü dişi büyükbaş hayvandan oluşmaktadır. Hayvanların %6.66'sı yerli, %7.84'ü İsviçre Esmeri, %10.39'u Simental, %70.39'u kültür melezi, %4.90'ı yerli melezinden oluşmaktadır. Kesif yemin işletmelerde kullanılma düzeyleri bakımından 1 çeşit (%20), 2 çeşit (%23.33), 3 çeşit (%5), 4 çeşit (%1.66)'dir. Kaba yem olarak 1 çeşit (%16.66), 2 çeşit (%11.66), 3 çeşit (%18.33), 4 çeşit (%3.33) oranında kaba yem kullanılmaktadır. İşletmelerde %83.33 oranında yemlerinin tamamını veya bir kısmını kendileri üretirken, %16.66'sı hazır olarak satın almaktadırlar. Sonuç olarak bölgedeki yetiştiricilerin bakım besleme masraflarını en aza indirerek hayvancılık yapmaktadırlar. Modern tekniklere ilgilerinin ve hayvan besleme bilinçlerinin artırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the usage of feed types, quantity and cattle feeding behaviors of cattle breeders in Yusufeli Town of Artvin Province. Yusufeli Town was located in a valley that lays down the merging point of the Çoruh River and Barhal Creek. Climate of Yusufeli town is similar to Mediterranean climate, transition climate between continental climate and Blacksea climate. However altitude is 560 m, agricultural fields' altitude exceeds 2000 m. Location is highly rugged, sites are seperated. Local people live on by agriculture and farming. Plains are highly rare in Yusufeli Town therefore breeders provide their winter roughage needs by reaping and drying meadow grasses in plateaus via sickle. The survey was conducted in 30 enterprises; of them 33.33% were considered to be large, 20% to be medium, and 46.67% to be small farms. Small enterprises are formed by 30.55% male, 69.45% female, medium enterprises are formed by 30.48% male, 69.52% female, large enterprises are formed by 35.06% male, 64.94% female cattles. Cattle population contains 6.66% Indigenous, 7.84% Brown Swiss, 10.39% Simmental, 70.39% Culture Crossbreeds, 4.90% Indigenous Crossbreeds. Concentrated types usage rates at enterprises are 1 kind (20%), 2 kinds (23.33%), 3 kinds (5%) and 4 types (1.66%). Roughage types usage rates at enterprises are 1 kinds (16.66%), 2 kinds (11.66%), 3 kinds (18.33%), 4 kinds (3.33%). It was determined that the 83.33% of them have been using the feeds produced by themselves, 16.67% of farms have been buying manufactured (concentrated) feeds, In conclusion local breeders are farming by reducing the nutrition and upkeep expenses to minimum. The knowledge and awareness of the breeders about technical animal nutrition should be enhanced in the district and the region.