Yusufeli yöresindeki poşalarda dini hayat
Religous life of posha around Yusufeli
  1. Tez No: 912594
  2. Yazar: HAVA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN CERRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Yusufeli yöresinde bulunan Poşaların, dini inanç ve yaşantılarını tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, Poşaların dini yaşantıları hem kendi görüşleri hem çevre halkın gözlemleriyle aktarma amaçlanmıştır. Katılımcıların yanıtlarına dayalı olarak derinlemesine araştırma ve sorgulama imkânı sunduğu için nitel araştırma yöntemleri tercih edilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Fenomenoloji insanların belirli bir kavramla ilgili bakış açılarını, duygularını, düşüncelerini ifade etmelerini sağlayan ve konuyla ilgili deneyimlerini tanımlamak için kullanılan nitel bir araştırma yöntemidir. Araştırmada yöredeki Poşalar ve yerli halk ile derinlemesine yüz yüze mülakatlar yapılmıştır. Araştırma sonucunda yöredeki Poşaların yerel halka benzer şekilde Sünni-Hanefi Müslümanlığı benimsediği, düzenli ibadetlerini yapanların var olduğu gibi, ara sıra yapanların ya da hiç yapmayanların da var olduğu tespit edilmiştir. Dini inanç ve ibadet gibi temel itikadi konularda yerel halka benzeyen Poşalar, adet gelenek görenek gibi doğal toplumsal yaşamlarda yerel halktan ayrışıp farklılaştıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the religious beliefs and lives of the Posha people in the Yusufeli region. The aim of the study is to convey the religious life of the Posha people, both through their own views and the observations of the local people. Qualitative research methods were preferred for their ability to provide in-depth exploration and inquiry based on the responses of the participants. The phenomenological approach, one of the qualitative research designs, was employed. Phenomenology is a qualitative research method used to allow individuals to express their perspectives, emotions, and thoughts related to a specific concept and to describe their experiences on the subject. In the research, in-depth face-to-face interviews were conducted with the Poşas in the region as well as the local population. As a result of the research, it was found that the Poşas in the region, similar to the local population, depend on Sunni-Hanafi Islam. It was determined that there were those who regularly performed their religious duties as well as those who did so occasionally or not at all among the Poşas. While sharing similarities with the local population in fundamental religious beliefs and praying, the Poşas differentiated themselves from the local population in natural social aspects such as customs and traditions, maintaining their distinct cultural characteristics.