İnşaat sektöründen bir uygulama ile yapı bilgi modellemesi
Building information modeling with an application in construction industry
  1. Tez No: 599162
  2. Yazar: CELAL GELENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) (BIM – Building Information Modelling), inşaat sektöründe önemli üretkenlik artışına olanak sağlayan ve yapıların planlama, inşa etme ve işletmesi süreçlerini dijital olarak destekleyen, kökü 1970'lere dayanan ve 2000'lerde ortaya çıkmış bir süreçtir. BIM, bilişim teknolojilerindeki yeni gelişmeler nedeniyle son on yılda hızla önem kazanıp sadece bir yazılım olarak kalmamıştır.Yıllardan beri inşaat projelerinin; inşaat alanlarındaki kazalar, güvenilmez çizelgeler ve ek maliyetler, yetersiz kalite ve planlama hataları, işbirliği ve koordinasyon eksikliği gibi birçok zorluk ve engelle karşı karşıya olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte, üst seviye hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı günümüzde inşaat endüstrisi için hala bu sorunların yaşanması kabul edilemez bir durumdur. Bu çalışmanın amacı sektörde aktif olan büyük bir proje içerisinde görev alan YBM ekibinin YBM ve mevcut proje üzerindeki etkisi ile ilgili görüşlerini alarak bunları bir nitel analiz çerçevesinde değerlendirerek ekibin YBM ile ilgili görüşlerinden bir takım çıkarımlar yapmaktır. Uygulanan yöntem, bulgular ve ulaşılan sonuçlar detaylı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modelling (BIM) is a process providing a considerable increase productivity, supporting the course of planning, constructing and managing that was originated in 70s and generated in 2000s. In the last decade BIM has not been remained a software but gained much more attention according to advances in information technology. For many years we have observing that construction industry has been exposed with many challenges and drawbacks such as accidents in construction sites, unreliable work time plans, additional costs, insufficient quality and planning failures, lack of collaboration and coordination. However, it is unacceptable for construction industry having troubles in nowadays with the rapid advancements of high-end technologies.The aim of this study to deduce from the standpoint of a BIM team in charge in an active construction project by taking their opinions about BIM and its effects on current project and then evaluating them via conventional content analysis. The method used, the findings and the conclusions drawn are explained in detail.