Toprakta radon gazı konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of radon gas concentrations in soil
  1. Tez No: 599186
  2. Yazar: ŞEVVAL CİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÖZKAN GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Radon, 3,82 günlük yarı ömre sahip, doğal olarak oluşan, kokusuz, renksiz ve radyoaktif bir asal gazdır. Kimyasal olarak reaksiyona girmez. Ayrıca suda çözünebilir bir gazdır. Bilinen en ağır gaz olan radon havadan dokuz kat daha yoğundur. 238U bozunma zincirinin bir parçası olan 226Ra'un bozunmasıyla ortaya çıkar. Radon tüm dünyada toprakta, kayalarda ve suda bulunur. Gaz olması nedeniyle, kayalardaki çatlaklar ve çatlaklar arasındaki boşluklar ve topraktaki hava boşluklarında hareket eder. Topraktaki radon, iç mekân radonunun ana kaynağıdır. Yalova ilinde topraktaki radon gazı konsantrasyonu AlphaGUARD PQ 2000 radon monitörü ve toprak kiti ile ölçülmüştür. Ayrıca bu çalışmanın amaçlarından biri laboratuvarda mevcut AlphaGUARD sistemine ek olarak alınan toprak gazı ölçüm kitini çalışır hale getirmek ve ilk ölçümleri almaktır.
Özet (Çeviri)
Radon is a naturally occurring, odorless, colorless and radioactive noblegas which has a half-life of 3.82 days. It is a chemically-unreactive. Also radon is a water soluble gas. It is the heaviest known gas–radon is nine times denser than air. Radon generates from the decay of radium, 226Ra, which is a member of the 238U decay chain. Radon found in soil, rocks and water all over the earth. Due to it is gas, Radon moves through cracks and fissures in rocks, and through the air spaces in soil. Radon in soil is the main source of indoor radon. The radon concentration in soil gas was measured with the AlphaGUARD PQ 2000 PRO radon monitor and soil kit in Yalova. In addition, one of the objectives of this study is to make the soil gas measurement kit taken for the AlphaGUARD system in laboratory operational and to take the first measurements.