Biyomimetik tasarım yaklaşımları ile parametrik oyun alanı tasarımı
Parametric playground design with biomimetic design approaches
  1. Tez No: 599211
  2. Yazar: UJAL ABBASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Oyun, çocukların dünya ile ilişkilerini keşfetmelerini sağlayan en önemli araçlardan biridir. Oyun oynamak çocukların fiziksel, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından önemlidir ancak sanayileşen şehirler ve dijitalleşen ortamlar çocukları oyun alanlarından uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle, yaşadığımız çağda çocukların açık havada oyun oynamalarını teşvik edecek ve onların bu yüzyılda farklılaşmış olan beklentilerine cevap verecek, yeni ve yaratıcı oyun olanakları sunan oyun alanlarının tasarlanmasına ihtiyaç vardır. Bu bağlamda geleneksel oyun alanlarının“doğuştan dijital”çocuklarının beklentilerine cevap veremediğini iddia etmek mümkündür. Bu çalışmada, bu çağın çocuklarının açık havada oyun oynamalarını teşvik edecek ve onların farklılaşmış olan beklentileri ve yetenekleri ile uyumlu, yeni ve yaratıcı oyun olanakları sunan oyun alanlarının tasarlanmasında biyomimikri biliminin rolü irdelenmiştir. Doğada var olan renklerin, desenlerin, örüntü ve formlarının yanı sıra yapılaşmaları ve bütün bunların ardındaki süreci anlamaya yönelik çalışmalar çocuk oyun alanları tasarımına yeni yaklaşımlar kazandırabilir. Biyomimikrinin doğadan ilham alarak sunduğu form ve strüktürler çocuklar için“afordanslar”yaratabilir. Bu amaçla, bu çalışmada doğada var olan Voronoi diyagramları incelenerek dijital tasarım yaklaşımları aracılığı ile bir çocuk oyun alanı tasarlanmış, tasarımın sahip olduğu özellikler afordanslar yaratma potansiyeli bağlamında tartışılmıştır. Çalışmanın hipotezini test etmek amacıyla, önerilen oyun alanı tasarımının değerlendirilmesi uzman görüşlerine başvurularak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Playing is one of the most important tools for children to explore his/her connection with the world. The role of play is very significant in children's physical psychological, mental and social development. However, today two major facts keep children in more indoors slowing down/weakens the establishment of this connection. First, industrialized cities; second is the digital world. Thus, in order to motivate kids to return back to outdoor play and playgrounds, engaging and attractive play experience should be created for them. It can be argued that traditional playgrounds do not meet the needs of today's kids. This thesis examines the role of biomimicry paradigm in designing modern and creative playgrounds that could meet the needs of today's children. Study of colours, patterns, forms and their structuring and processes behind these that exist in nature can provide new approaches to design of playgrounds for today's children. Biomimicry offers nature inspired forms and structures that can create“affordanses”for children. In this study through the examination of Voronoi diagrams into the design process of playground with digital design tools parametric playground was designed, discussed within the context of creating“affordances”for children and final designs was subjected to expert evaluations.