Municipal solid waste management with cost minimization and emission control objectives
Maliyet azaltma ve emisyon kontrolü hedefleri ile Belediye katı atık yönetimi
  1. Tez No: 599213
  2. Yazar: MELIKA MOHSENIZADEHKAMOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL TURAL, PROF. DR. ELÇİN KENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Belediye katı atıklarının (BKA) doğru yönetimi, sosyal, çevresel ve ekonomik etkileri nedeniyle her toplumun çok önemli bir konusu olmuştur. Yöneylem araştırması teknikleri sıklıkla belediye katı atık yönetimi (BKAY) sistemlerinin bölgesel planlamasında maliyet azaltma hedeflerine odaklanmıştır. Oysa, taşımacılık bu sistemin ayrılmaz bir parçası olarak kayda değer miktarda sera gazı emisyonu üretmektedir. Bu nedenle, sera gazı emisyonlarını enazlamak düşüncesiyle bu sistemin sürdürülebilir yönetimi, kaynakları ve çevreyi korumak için gereklidir. Bu tez çalışmasında, BKAY sisteminin yerleşim planlamasında sistem maliyeti ile taşımacılık faaliyetlerinden kaynaklanan karbondioksit (CO2) emisyonu arasındaki etkileşimi araştırmak için onları bir iki-hedefli karışık tamsayılı doğrusal programlama modelinde enazlamaya çalışıyoruz. Salınan CO2 miktarının, aracın hızı, yükü ve teknik özellikleri gibi çeşitli faktörleri içeren bir mikroskobik model ile hesaplanan yakıt tüketimiyle doğru orantılı olduğu varsayılmıştır. Önerilen model, Ankara BKAY sisteminde transfer istasyonları (Tİ'ler) açmak için uygulanmıştır. Mevcut sistemin iki uzantısı, yani, BKA'nın yalnızca Tİ'lerle taşındığı genişletilmiş sistem, ve doğrudan gönderilere de izin verilen hibrit sistem, incelenmiştir. Her iki uzantı için, sistem maliyetinde hiç veya az bir artışla birlikte, CO2 emisyonunda önemli tasarruflar sağlanabileceği gözlenmiştır. Ayrıca, hız değişimlerinin ortaya çıkan CO2 emisyonu ve sistem maliyeti üzerindeki etkisini araştırmak için simülasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Proper management of municipal solid waste (MSW) has been a crucial aspect of every society due to its social, environmental, and economic impacts. Operations research techniques have frequently focused on cost minimization objectives in locational planning of municipal solid waste management (MSWM) systems. However, transportation constitutes an integral part of this system producing a considerable amount of greenhouse gas (GHG) emissions. Therefore, sustainable management of MSW systems with GHG emissions minimization considerations is necessary to preserve the resources and protect the environment. In this thesis, we investigate the interplay between system cost and carbon dioxide (CO2) emissions resulting from transportation activities in locational planning of MSWM system by minimizing them in a bi-objective mixed-integer linear programming model. The amount of emitted CO2 is assumed to be proportional to fuel consumption of vehicles which is calculated by a microscopic model incorporating various factors such as vehicle speed, load, and technical characteristics. The proposed model is applied to MSWM system of Ankara to introduce transfer stations (TSs). Two extensions of the current system are examined, namely, the extended and hybrid systems, where MSW is only transported through TSs in the former, while direct shipments are also allowed in the latter. For both extensions, it is observed that with no or little increase in system cost, considerable savings in CO2 emissions can be achieved. Moreover, simulation analyses are performed to investigate the impact of speed variations on resulting CO2 emissions and system cost.