Optimal placement of electric vehicle charging stations on a distribution network
Elektrikli araç istasyonlarının bir dağıtım şebekesine optimum olarak yerleştirilmesi
- Tez No: 599214
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uluslararası sivil toplum ve bilim kuruluşları enerji ve çevre kirliliği gibi başlıkların öncelikli konular olduğu konusunda hemfikirdir. Bu nedenle günümüzde elektrikli araç kullanımı isteğe bağlı olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline gelmeye başlamıştır. Buna ek olarak, bu araçlar hava kirliliğinin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda enerji tüketimi arzı, petrol ürünlerinden elektrik enerjisine doğru yönelmeye başlamıştır ve bu temiz bir gelecek için gerekli olan ön şartlardan biridir. Ancak, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla şarj istasyonlarının konumlanması elektrik dağıtıcıları için önemli bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Bu problemler özellikle istasyonların nerede olacağı ve şebekeye nasıl etki edecektir. Hâlihazırda bu problemlerin kısıtlı sayıda değişkenler kullanılarak karmaşık algoritmalarla çözüldüğü görülmektedir. Bu tez çalışmasında, Ankara ili elektrik şebekesinde bulunan transformatörlerin konumlarına göre, elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının konumlandırılma senaryosu oluşturulmuş ve çözüm algoritmaları tanımlanmıştır. Bununla birlikte, ilk defa önerilen özgün algoritma kullanılarak tüketilen elektrik enerji miktarı hesaplanmıştır. Daha sonra olası istasyonların konumları tam olarak tanımlanmıştır. Konumlama yapılırken öncelikle şebekenin alt yapısı tanıtılarak, konum ayrıntıları algoritma haline getirilmiştir. Elde edilen algoritma ilgili bölgenin verileri kullanılarak test edilmiştir. Test sonucunda elektrik araç şarj cihazları için teknik ve bölgesel olarak uygun konumların bulunduğu ve geliştirilen algoritmanın farklı tahmin algoritmalarına uyum sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Energy and greenhouse gas emission have been high priority topics for both international non-governmental and science-based organizations. That is why electric vehicle usage is a matter of compulsion. In addition, the electric vehicles have played a big role to decrease greenhouse gas emission by their working principles. Hence, petroleum energy consumption method has changed to electric type of the energy and this is an indispensable priority for occupying a clean weather in the future. The only problem is that by increasing electric vehicles, locating charge stations has been considered a dramatically severe problem for the energy providers. These problems are about charge station location and its influence over the grid. However, currently these problems are solved using complex algorithms and some limited parameters. In this thesis, according to location of power transformers in Ankara power system, an algorithm and scenarios are provided for electric vehicle charge stations. Moreover, for the first time the amount of used energy in the mentioned algorithm is calculated. In this algorithm, locating the charge station has been executed regarding grid infrastructure. This algorithm has been tested according to the information of the location. These tests are induced in finding locations technical-wise and location-wise suitable and tests on this algorithm elaborate compatibility of it with other estimation algorithms.