Özgürlük bağlamında islâm estetiği
Aesthetics of islam within the context of freedom
- Tez No: 599231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN MURAT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada İslâm sanatının özgür yapısı, ortaya konmuştur. Bu hususta onun karakterini oluşturan ögeler incelenmiştir. İslâm'ın dünya görüşünün bir tezâhürü olan İslâm sanatı, kendine has soyut formlara sahiptir. Onun bu özelliği hakikat algısının bir sonucudur. Öte yandan İslâm sanatı toplumsal bir hüviyete sahiptir ve bu bakımdan yaşamın bütün alanına etki eder. Dolayısıyla İslâm'da sanat ve ahlâk birbiriyle sıkı bir ilişki içindedir. Bu anlamda İslâm sanatı çok yönlü bir yapıya sahiptir. Sanatçı, sanat ve sanatı algılayan estetik özneyle İslâm sanatı bir bütünlüğe sahiptir. Bu nedenle İslâm düşüncesinde sanat toplumdan ayrı düşünülemez. Felsefî bir problem olarak özgürlüğün İslâm sanatındaki karşılığı ve sanatsal eylemlere yansıması, onun toplumsal, ahlâkî ve soyut yapısı ile açıklanmış ve İslâm sanatının özgür ve özgürleştirici bir karaktere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the free structure of Islamic art is revealed. In this regard, the elements that make up his character are examined. Islamic art, which is a manifestation of Islam's world view, has its own abstract forms. This feature of her is a result of perception of truth. On the other hand, Islamic art has a social identity and affects the whole sphere of life. Therefore, in Islam, art and morality are closely interrelated. In this sense, Islamic art has a versatile structure. The artist has an integrity with the aesthetic subject that perceives art and art and Islamic art. Therefore, in Islamic thought, art cannot be considered separate from society. The reflection of freedom as a philosophical problem in Islamic art and its reflection on artistic actions are explained with its social, moral and abstract structure and it is seen that Islamic art has a free and liberating character.