Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi'nde bulunan Fulgoromorpha ve Cicadomorpha (Insecta: Hemıptera) örneklerinin faunistik değerlendirilmesi
Faunistic evaluation of Fulgoromorpha and Cicadomorpha samples in Nazife Tuatay Plant Conservation Museum
  1. Tez No: 599230
  2. Yazar: SELDA UMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'nin en eski entomoloji müzelerinden biri olan Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi'nde bulunan ve Türkiye'nin değişik bölgelerinden çeşitli araştırıcılar tarafından toplanmış, teşhiş edilmemiş Fulgoromorpha ve Cicadomorpha (Hemiptera) alttakımlarına ait örnekler bu tezin çalışma materyali olarak seçilmiştir. Standart müze materyali olarak hazırlanmış bulunan 537 örnek, geçerli metotlar ve literatür bilgileri kullanılarak teşhisleri yapılmıştır. Teşhis sonucunda, Fulgoromorpha alttakımına ait 4 familyadan 6 tür ve Cicadomorpha alttakımına ait 5 familyadan 32 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin morfolojik karakterleri, coğrafik dağılımları, Türkiye yayılışları ve toplama kayıtları familya ve cinslere göre düzenlenerek verilmiştir. Sonuç olarak tespit edilen türlerden 8'i Afyon 1'i Amasya, 1'i Ankara, 2'si Bartın, 3'ü Bolu, 3'ü Burdur, 13'ü Çankırı, 5'i Düzce, 6'sı Eskişehir, 4'ü Isparta, 1'i Karaman, 2'si Kayseri, 9'u Kırşehir, 2'si Kocaeli, 2'si Konya, 7'si Nevşehir, 1'i Niğde, 4'ü Sakarya, 1'i Tokat, 2'si Yozgat ve 5'i Zonguldak yeni kayıtlardır. Ayrıca 1'i İç Anadolu Bölgesi, 2'si Batı Karadeniz Bölgesi için ilk kayıt olarak belirlenmiştir. Tespit edilen türler, diğer araştırıcıların erişimlerinin sağlanması amacıyla müze veri tabanına girilerek Türkiye fauna bilgisine katkıda bulunulmuş ve Nazife Tuatay Bitki Koruma Müzesi'nin zenginleştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The samples collected by various researches from different parts of Turkey which are in the Nazife Tuatay Plant Protection museum- the one of the oldest entomology museum of Turkey belonging to undiagnosed Fulgoromorpha and Cicadomorpha (Hemiptera) subspecies were selected as a material of the thesis. The number of 537 samples prepared as a standard museum material were idendified using validated methods and literatüre knowledge. As a result of identifications, 6 specices in 4 family belonging to Fulgoromorpha subspecies and 31 species in 5 family belonging to cicadomorpha subspecies were detected. Morphological characterizations, geographical distributions, expansions in Turkey and collecting records of detected species were given editing according to families and species. Consequence of this study, 8 species for Afyon, 1 for Amasya,1 for Ankara, 2 for the Bartın, 3 for Bolu, 3 for Burdur, 13 for Cankiri, 5 for Düzce, 6 for Eskişehir, 4 for Isparta, 1 for Karaman, 2 for Kayseri, 9 for Kırşehir, 2 for Kocaeli, 2 for Konya, 7 for Nevşehir. 1 for Niğde, 4 for Sakarya, 1 for Tokat, 2 for Yozgat and 5 for Zonguldak are the new records in detected species. Also, one of the detected species for Middle Anatolian Region and two of them for Black Sea Region were determined as a first report. In order to support accesion of the other researches, detected species were entered in to Nazife Tuatay Plant Protection museum database, and contribute to fauna knowledge of Turkey and enriched Nazife Tuatay Plant Protection Museum.