Edoardo de Nari konutları ve bezemeleri
Edoardo de Nari konutları ve bezemelerı
  1. Tez No: 599252
  2. Yazar: BETÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR URFALIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Osmanlı Devleti için değişim yüzyılı olarak da anılan 19. yüzyılda yabancı mimarların da etkin rol oynadıkları görülür. Bu çalışmada, İstanbul'da yaşamış olan levanten mimarlar ele alınıp bu mimarlardan Edoardo De Nari'nin hayatı yapılarıyla birlikte incelenmiş, konut yapılarında tercih ettiği plan tipleri, cepheler ve tezin adına uygun olarak özellikle iç ve dış bezemeleri detaylı olarak ele alınarak, Edoardo De Nari'nin konut dışında kalan yapılarındaki bezemeler ile karşılaştırılmış ve Edoardo De Nari'nin yapılarındaki bezemenin yapıldığı dönemdeki bezeme anlayışı içindeki yeri irdelenmiştir. Birinci bölüm giriş bölümü olup, çalışmanın amacı ve kapsamının anlatıldığı bölümdür. İkinci bölümde ise ondokuzuncu ve yirminci yüzyıllardaki Osmanlı Mimarisi hakkında genel bilgi verilerek dönemin İstanbul'unda mimarlık ortamına değinilmiş ve bu dönemde İstanbul'da yaşamış İtalyan Levanten mimarlar yapılarıyla birlikte irdelenmiştir. Çalışmanın ana konusu olan Edoardo De Nari'nin hayatı ve yapıları da bu bölümde incelenmiştir. Edoardo De Nari'nin konut yapılarının ele alındığı üçüncü bölümde ise De Nari'nin tespit edilmiş 16 adet konut yapısı katalog şeklinde değerlendirilmiştir. Bu yapılar İstanbul'un Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Bakırköy ve Adalar ilçelerinde bulunmaktadır ve dönem olarak 1905-1950 yılları arasına tanıklık eder. Çalışma kapsamında, aralarında günümüzde Sakıp Sabancı Müzesi (Atlı Köşk) olarak bilinen Prens Mehmet Ali Hasan Köşkü'nün de yer aldığı konutlardan, kaynaklarda bilinen 16 tanesinin, tek tek yerine gidilip fotoğraflanarak, adresi, planları, mimari özellikleri ile rölöve, özgün proje ve eski-yeni fotoğrafları ile iç-dış bezeme detayları ve bir açıklama metninin üzerinde yer aldığı katalogları hazırlanmıştır. Dördüncü bölümde katalogları hazırlanan konut yapıları değerlendirilmiştir. Genel bakışta dönemin konut tipolojisinden çok da bağımsız olmadığı incelenen yapıların, planda her iki hollü ve koridorlu plan tiplerini kullanıp, cephede ise“Türk Evi”kavramından çok da uzaklaşmayıp geniş saçaklara, çıkmalara kendi yorumunu kattığı tespit edilmiştir. Ayrıca Edoardo De Nari'nin bu yapılarla ilgili özgün çizimleri incelendiğinde, De Nari'nin merdiven korkuluğundan pencere detaylarına, kapılardan peyzaj projesine kadar yapı ve çevresinin her detayı ile ilgilendiği ve çizimlerde resimdeki yeteneğini de ortaya koyduğu görülmektedir. Beşinci bölüm sonuç bölümü olup çalışma boyunca elde edilen fikirler toparlanıp değerlendirme yapılmıştır. İncelemeler sonunda De Nari'nin konut yapıları ve yapılarında uyguladığı bezemelerin dönemdeki yeri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change of the century of the Ottoman Empire in the 19th century, foreign architects also played and active role. In this research, Italian architects lived in İstanbul and Edoardo De Nari was also examined from these architects. De Nari's life story, his buildings especially like the title of the thesis his residential buildings was researched and considered with detail. Plans, facade and interior ornaments of his residential buildings compared with the structures of other Italian architects. The first chapter is the introduction section and the purpose and scope of the study is explained. In the second chapter, general information of the nineteenth and twentieth century Ottoman architecture, Istanbul's architectural environment of this period and Italian architects lived in Istanbul and their buildings were examined. The third chapter, Edoardo De Nari's detected 16 residential buildings are evaluated with catalog. These structures are located in Beyoğlu, Şişli, Beşiktaş, Adalar and Bakırköy districts of İstanbul and the period of 1905-1950. In the context of the study, there is Prince Mehmed Ali Hasan Mansion is also known as the Sabancı Museum and the other 15 housing structures are detected and photgraphed one by one. Text about structures, addresses, plans, architectural features, building survey, the original projects and new-old photos and interior-exterior decoration details of the catalogue has been prepared. At the chapter four was analyzed the residential buildings in the catalog. Generally, it is not very independent from the housing typology of the period. We can detect the transformation of the anteroom into the hallway in the plan and not to move away from the concept of the Turkish house's oriels, covings and wide eaves in the façade. Furthermore when we analyze Edoardo De Nari's original drawings about these building, we can see that he is interested in the stair rail, millwork details and the landscape design in this way, we can see his talent for painting and interested both within and outside of the structures. At the end of the study, Edoardo De Nari's, witnessed during the last years of the Ottoman Empire and the early years of the Turkey Republic, preferred plan types, material of construction and interior-exterior decorations in accordance with the name of the thesis are discussed in detail and to be compared with the Edoardo De Nari's non-residential buildings and the other period buildings decoration.