Metinbilimsel bir çözümleme: Eduardo Mendoza'nın La Verdad Sobre el Caso Savolta, el Misterio de la Cripta Embrujada (Genç Kızlar Labirentinin Esrarı) el Laberinto de las Aceitunas (Zeytinli Labirent) adlı yapıtlarında deli tipi
- Tez No: 100525
- Danışmanlar: DR. RAFAEL CARPİNTERO ORTEGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz Diktatörün ölümüyle aynı yıl (1975) yayımlanan, Eduardo Mendoza'nın ilk romanı La verdad sobre el caso S a volta, gerek ulusal, gerek uluslararası önemli sosyal hareketlerin meydana geldiği 1917 yılının Barcelonası'nda yaşanan olayları konu eder. Yazarın bu ilk romanını izleyen iki romanında - El misterio de la cripta embrujada ve El lab erin to de las aceitunas - öykü, akıl hastanesinde sağaltım gören adsız deli dedektifin serüvenleri çevresinde döner. Her üç romanın da ortak noktası, La verdad sobre el caso Savolta'da bir tür ilkörnek, bunu izleyen iki romanda ise baş kişi olan 'deli' tiplem esidir. Eduardo Mendoza'nın, birbirini sırasıyla izleyen üç romanındaki deli tiplemesini metinsel çözümleme yoluyla inceleyen bu çalışma, şu temel konuları ayrıntılı olarak çözümlemeyi amaçlar: Üç romandaki iki delinin benzerlikleri ve farklılıkları ve deliliklerinin belirtileri. Sözü edilen temel konuları ele alırken, ilk roman ile bunu izleyen iki roman arasındaki cins, biçem ve yapı farklılıklarını da göz önünde bulundurduk. El misterio de la cripta embrujada ve El lab erin to de las aceitunas adlı romanlar, zamandizinsel düzende polisiye öyküler anlatırken, La verdad sobre el caso Savolta'da yazar polisiye türü, yirminci yüzyılın başlarındaki Barcelona kentinin gerçekçi betimiyle harmanlar ve farklı yazınsal teknikleri zamandizinsel sırasızhk içinde birleştirerek kullanır. Bu çalışma, elden geldiğince ayrıntılı ve dizgesel bir çözümlemeyi ortaya koymayı amaçlamıştır. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Published in 1975, the year the dictator died, La verdad sobre el caso Savolta. first novel written by Eduardo Mendoza narrates the events which took place in Barcelona round 1917, year of important social movements, both national and international. In the following two novels of the author, El misterio de la cripta embrujada y El laberinto de las aceitunas, the history turns around the adventures of an anonymous detective who is interned in a mental hospital for being mentally ill. The common point for these three novels is the 'mad person' figure that appears in La verdad sobre el caso Savolta as the prototype of the protagonist in the following two novels. This work studies the 'mad person' characters in these three novels of Eduardo Mendoza making an analysis through the texts and pretends to make a detailed analysis over the following points: The differences and similarities between the two mad characters of the three novels and the symptoms of madness observed. Making an attempt to respond to above mentioned, we took into consideration the differences of kind, form and structure between the first novel and the following two novels where the detective story is told in a unity of time and cronological order while La verdad sobre el caso Savolta is a mixture of the detective story with the realistic representation of Barcelona in the beginning of the twentieth century where its author uses different literary technics in a cronological disorder. This work attempts to present a detailed and systematic analysis as far as possible.