Doğal afetlerde arama ve kurtarma çalışmalarının afet özelliğine göre belirlenmesi
Identification of search and rescue operations in natural disasters according to the feature of disaster
- Tez No: 599258
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇELİK TATAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deprem Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
Dünya genelinde birçok afet meydana gelmekte olup meydana gelen bu afetlerin etkileri de birbirinden farklılıklar göstermektedir. Afet olaylarını kendi içinde gruplara ayırdığımızda doğal afetler ve doğal olmayan afetler olarak sınıflandırılmaktadır. Dünya üzerinde gerçekleşen her afetin etkisi farklılıklar göstermekte olup, insanların da bu afetlere karşı farklı önlemler alarak hazır hale gelmesi gerekmektedir. Oluşumu önlenemeyen afetlerin ise sonuçlarını en az zararla atlatmak ve gereken müdahaleleri zamanında ve en uygun tekniklerle yapmak gerekmektedir. Bir deprem afetinin ardından yapılan arama ve kurtarma çalışmaları farklılık gösterirken, sel afetinde ve çığ felaketinde yapılan çalışmalar da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla meydana gelen afetlerde afetin özelliğine göre yapılacak olan arama ve kurtarma çalışmalarına yaklaşımlar irdelenmiştir. Ülkemizde yaşanan doğal afetlerin istatistiklerine değinilmiş, eldeki veriler değerlendirilmiştir. Dünyada yaşanan büyük doğal afetlerden insan yaşamını en çok etkileyen ve en büyük hasarı veren afetler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Many disasters occur all over the world and the effects of these disasters vary from one another. When disasters are divided into groups, they are classified as natural disasters and unnatural disasters. The effect of each disaster on the world varies and people need to be prepared for disasters by taking different countermeasures against these disasters. Disasters whose occurrence cannot be prevented should be avoided with the least harm and necessary interventions should be performed in a timely and appropriate manner. While the search and rescue operations performed after an earthquake disaster differ, the studies carried out in the flood disaster and avalanche disaster also differ. Therefore, in the approaches to search and rescue operations to be performed according to the characteristics of the disasters that have occurred are examined. The statistics of the natural disasters experienced in our country were mentioned and the available data were evaluated. Disasters that affect human life the most and cause the greatest damage among the major natural disasters experienced in the world are examined.