Avrupa Birliği'nde bölgesel gelişme ve kalkınma:Almanya özelinde bir değerlendirme
Regional improvement and development in the European Union: an evalution with respect to Germany
  1. Tez No: 599267
  2. Yazar: ZEYNEP ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği'nde bölgesel gelişme ve kalkınma olgusunun tarihsel bir perspektiften incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Almanya örneği üzerinden bir değerlendirme yapılması da tez çalışmasının bir diğer amacıdır. Avrupa Birliği şemsiyesi altında birleşmek, başta bölgedeki barışın ve güvenliğin sağlanması ile birlikte, ekonomik ve siyasal gelişim ve uyumun oluşturulması da büyük önem kazanmıştır. En başından itibaren ülkelerarası ve bölgelerarası gelişmişlik düzeyinin dengelenmesi yönündeki istek ve ekonomik gereksinimler ile süreç içerisinde farklı yapılanmalar geliştirilmiştir. Bu yapılanmalar sayesinde Avrupa Birliği bölgelerindeki yerel ekonominin kalkınması ile bölgelerin birbirine yaklaşması ve herkes için daha iyi yaşam koşullarının sağlanması hedeflenmiştir. Bununla birlikte, Avrupa Birliği'nin bölgelerini oluşturan üye ülkelerin sahip olduğu farklı siyasal yapılanmaları ve farklı kalkınma gereksinimlerinden kaynaklı olarak Avrupa kalkınma programları üye ülkeler açısından farklı sonuçlar yaratmıştır. Almanya örneğinden bakıldığında, ekonomik ve sosyal kalkınmasında sağladığı başarı Avrupa Birliği programından bağımsız olarak ortak görev niteliğinde ulusal düzlemdeki çerçeve politikalarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the phenomenon of regional development in the European Union from a historical perspective. In this context, making an evaluation on the case of Germany is another aim of the thesis.Unification under the umbrella of the European Union, especially peace and security in the region, as well as the creation of economic and political development and harmony has gained great importance. From the very beginning, different structures have been developed in the process with the desire and economic needs to balance the level of development between countries and regions. Thanks to these structures, the development of the local economy in the European Union regions is aimed to approach the regions and provide better living conditions for all. However, due to the different political structures and different development needs of the member states that make up the regions of the European Union, European development programs have produced different results for the member countries. From the case of Germany, its success in economic and social development is the framework policy at the national level, which is a joint task independent of the European Union program.