Kocaeli tramvay hattı projesinin hava kalitesine yapacağı etkinin modellenmesi
Modeling the impact on air quality of Kocaeli tramway line project
- Tez No: 599281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİN DOĞRUPARMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hızla artan nüfus sayısı ulaşım problemini de beraberinde getirmektedir. Modern insan için ulaşım zorunlu olmakta ve kullanılan motorlu taşıtlar çevreyi kirleterek insan sağlığına zarar vermektedir. Bu yüzden toplu taşımanın önemi artmakta ve klasik içten yanmalı motorlu taşıtlar yerine sürdürülebilir ulaşım araçlarının tercih edilmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu çalışmada Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde toplu taşıma araçlarından tramvay ve yolcu otobüslerinin emisyon miktarları açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma kapsamında tramvay yatırımı devreye alınmadan öncesi ve alındıktan sonrası için sayısı ve güzergahları değişen yolcu otobüslerinden kaynaklanan emisyon miktarları hesaplanıp karşılaştırma yapılmıştır. Çalışma alanı olarak Haziran 2017'de faaliyete geçen tramvayın güzergâhını içine alan 9,20 km uzunluğunda ve yaklaşık 5,10 km2'lik bir alan seçilmiştir. Belirlenen emisyonlar, CO, PM, NOx, NMVOC, N2O, NH3 emisyonlarıdır. Yolcu otobüsü kaynaklı egzoz emisyonlarının envanterlenmesi için kullanılan metot, elde edilebilecek veriler göz önünde bulundurularak Tier 1 metodu olarak belirlenmiştir. Hesap edilen veriler Aermod programı kullanılarak modellenmiştir. Yapılan çalışmada hesaplamalar sonucunda, tramvayın devreye alınmasına bağlı olarak emisyon miktarlarında azalma gözlenmiştir. Azalma max değerlerde CO için %15,5, NMVOC için %14,8, NOx için %15, PM için %14,4, N2O için %14,4, NH3 için %14,4 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population increasing rapidly brings along the transportation problem. Transportation is obligatory for modern people and the motor vehicles used pollute the environment and cause harm to human health. Therefore, the importance of urban transportation is increasing and it is necessary to choose sustainable transportation vehicles instead of classical internal combustion motor vehicles. In this study, it is aimed to evaluate the emission amounts of tram and city buses from urban transportation vehicles in İzmit district of Kocaeli province. For this purpose, the amount of emissions from city buses, which vary in number and routes, were calculated and compared before and after the tram investment was commissioned. As a study area, it was selected as a length of 9,20 km and an area of approximately 5,10 km2, which covers the route of the tram.That was started operation in June 2017. The emissions are CO, PM, NOx, NMVOC, N2O, NH3 emissions. The method used for the inventory of exhaust emissions from the city bus was determined as Tier 1 method considering the available data. The data were modeled using Aermod program. As a result of the calculations, the emission amounts decreased due to the commissioning of the tram. Decreases in the amount of emission calculated are 15.5%, 14.8%, 15%, 14.4%, 14.4%, 14.4% for CO, NMVOC, NOx, PM, N2O, NH3 respectively.